Trwa ładowanie...

Renta alkoholowa. Co to? Jaka jest jej wysokość w 2024 roku?

Renta alkoholowa to potoczna nazwa świadczenia, wypłacanego osobom, które straciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu. Osoby o nie wnioskujące, muszą spełnić określone kryteria. Ile wynosi renta alkoholowa w 2024 roku?

Renta alkoholowa. Co to za świadczenie? Ile wynosi i komu przysługuje?Renta alkoholowa. Co to za świadczenie? Ile wynosi i komu przysługuje?Źródło: Adobe Stock, fot: WDnet Studio
d1wei8n
d1wei8n

Renta alkoholowa nie jest terminem, który można znaleźć w aktach prawnych, ustawach oraz odrębnych przepisach. Określeniem tym nazywana jest jednak renta, przyznawana z tytułu niezdolności do pracy - między innymi spowodowanej nadużywaniem alkoholu. Jakie kryteria muszą spełnić osoby ubiegające się o świadczenie?

Renta alkoholowa. Dla kogo?

Jak wynika z opublikowanych pod koniec 2023 roku badań Eurostatu, Polska znalazła się w czołówce państw Unii Europejskiej, w których występuje najwyższy współczynnik zgonów wywołanych przez nadużywanie alkoholu. Wyżej znalazła się tylko Słowenia. Choroba alkoholowa poza śmiercią, może jednak doprowadzić również do wyniszczenia organizmu, które w konsekwencji mogą skutkować brakiem możliwości podjęcia pracy zarobkowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wydatki wreszcie wyszły na jaw. Prawnik ocenił kwotę: niedopuszczalne

Renta alkoholowa jest terminem, którym określane jest świadczenie wypłacane osobom niezdolnym do pracy z powodu schorzeń, które mogą powstać w wyniku nadużywania używki. Do tych mogą należeć natomiast między innymi zespół Otella (nazywany obłędem alkoholowym) czy zapalenie trzustki. Renta alkoholowa jest więc w istocie rentą z tytułu niezdolności do pracy.

Wyniszczenie organizmu, które spowodowało całkowitą lub częściową niezdolność do pracy, nie jest to jednak jedynym kryterium, które należy spełnić, by móc ubiegać się o wsparcie. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, renta może zostać przyznana po spełnieniu warunków:

  • uzyskanie orzeczenia o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy
  • osiągnięcie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, który jest zależny od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy
  • wykazanie, że niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych, określonych w przepisach.
d1wei8n

Co ważne, sama choroba alkoholowa nie uprawnia do możliwości ubiegania się o rentę.

Renta alkoholowa 2024. Ile wynosi?

Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby alkoholowej, jest uzależniona od stopnia niezdolności, określonego w orzeczeniu lekarskim. Kwota świadczenia może wynieść:

  • 1191 złotych w przypadku częściowej niezdolności do pracy
  • 1588 złotych w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.
d1wei8n

Wysokość świadczenia podlega waloryzacji. Najbliższa ma mieć miejsce w marcu 2024 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wei8n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wei8n