Trwa ładowanie...
d2p3un6

Rentowności obligacji o dłuższych terminach zapadalności mogą jeszcze spadać - Kowalczyk, MF

11.10. Warszawa (PAP) - Utrzymanie wzrostu gospodarczego oraz dalsza konsolidacja finansowa tworzą potencjał do dalszego spadku rentowności obligacji o dłuższych terminach...

d2p3un6
d2p3un6

11.10. Warszawa (PAP) - Utrzymanie wzrostu gospodarczego oraz dalsza konsolidacja finansowa tworzą potencjał do dalszego spadku rentowności obligacji o dłuższych terminach zapadalności - ocenił w wywiadzie dla gazety "Dziennik Gazeta Prawna" wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Jego zdaniem nie ma obecnie przesłanek do umacniania złotego przez działania MF na rynku walutowym.

"Wyróżniamy się na tle innych krajów. I dlatego jesteśmy w pewnym sensie beneficjentem luzowania ilościowego przez Fed i Europejski Bank Centralny. Dostarczenie płynności przez oba banki będzie miało wpływ na poziom rentowności. Jeśli utrzymamy wzrost gospodarczy i nie zejdziemy z drogi konsolidacji fiskalnej, to jesteśmy skazani na sukces. Nie będę próbował wyznaczać żadnych docelowych poziomów rentowności, ale w przypadku obligacji o dłuższych terminach zapadalności jest jeszcze potencjał do ich spadku" - powiedział Kowalczyk.

"Trudno znaleźć przesłanki uzasadniające problemy z popytem na polskie papiery skarbowe. To raczej pytanie o strukturę tego popytu i cenę papierów" - dodał.

Kowalczyk poinformował również, że MF chciałoby przedłużyć umowę o FCL z MFW na dwa kolejne lata, ale jest jednak za wcześnie, żeby mówić o jaką kwotę resort zamierza się ubiegać.

"Nie ma obecnie ekonomicznego sensu tworzenia przesłanek, które by umacniały złotego. Złoty jest w trendzie aprecjacyjnym, stąd od pewnego czasu wymieniamy więcej walut w banku centralnym, a nie na rynku" - powiedział. (PAP)

mj/ morb/

d2p3un6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p3un6