Trwa ładowanie...

Rodzice nie wywiązują się z obowiązków. Długi alimentacyjne rosną

Tylko przez trzy miesiące alimentacyjne długi Polaków wzrosły o pół miliarda złotych. Wartość całkowitego zadłużenia alimentacyjnego wyniosła pod koniec I kwartału 2018 r. prawie 12 mld zł.

Rodzice nie wywiązują się z obowiązków. Długi alimentacyjne rosnąŹródło: East News, fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EAST NEWS
dfll93o
dfll93o

Bardzo wysoki jest również współczynnik zadłużenia na osobę - średnio ponad 36 tysięcy zł. Raport ERIF BIG S.A. za I kwartał 2018 r. pokazuje, że w województwie lubelskim wynosi on przeciętnie nawet 42 tysięcy zł. Najwięcej alimentów mają do spłaty mieszkańcy Śląska – prawie 1,4 mld zł.

Statystycznym dłużnikiem alimentacyjnym jest osoba w wieku od 35 do 44 lat mieszkająca na Śląsku, wynika z danych ERIF BIG S.A. Drugim w kolejności województwem z największą liczbą osób niepłacących na swoje dzieci jest dolnośląskie. Mieszka w nim ponad 32 tysiące osób z łącznym zadłużeniem alimentacyjnym przekraczającym miliard złotych.

Z funduszu alimentacyjnego opłacane są świadczenia alimentacyjne prawie 325 tysięcy nie wywiązujących się z tego obowiązku rodziców. Prawie 95 proc. z nich to mężczyźni – ponad 300 tysięcy osób. Pozostałe 5 proc. stanowią panie – jest ich prawie 17 tysięcy.

Zobacz także: Marczuk: pracujemy nad pakietem alimentacyjnym

- Tak duża wartość zobowiązań alimentacyjnych to bardzo poważny problem dla polskich rodzin, ale także coraz większe wyzwanie dla polityki opiekuńczo-finansowej państwa. Z założenia po wprowadzonych w 2017 roku zmianach legislacyjnych zadłużenie to miało maleć, niestety tak się nie dzieje – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. - Niewywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego to już nie tylko dokuczliwa kwestia społeczna, ale coraz silniej akcentowane zadanie w polityce finansów państwa - dodaje.

dfll93o

W Polsce od ponad dwóch lat działa Zespół Ekspertów ds. Alimentów powołany przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Trwają prace nad wprowadzeniem tzw. alimentów podstawowych. W trakcie realizacji są również proponowane zmiany w prawie dotyczącej jawnej listy dłużników alimentacyjnych. Projekt ustawy zakłada publicznie dostępny, pełny rejestr dłużników. Mimo tych zmian, zadłużenie wciąż rośnie.

W bazie ERIF BIG S.A znajdują się dane na temat wszystkich zaległych płatności na ponad 38,5 mld zł. W rankingu najczęstszych powodów zadłużenia te alimentacyjne znajdują się wyżej niż długi bankowe (9 mld zł) czy te wynikające z tytułu pożyczek (3,6 mld zł). Całkowita liczba zobowiązań alimentacyjnych to ponad 440 tysięcy.

Jak podkreśla ERIF BIG, to tylko obraz części zjawiska, jakim jest brak płacenia za świadczenia alimentacyjne na rzecz swoich dzieci. W rzeczywistości prawomocne wyroki dotyczące opłacania alimentów dotyczą jeszcze większej liczby dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfll93o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfll93o