Trwa ładowanie...
25-07-2011 11:39

„Rodzina na Swoim” - zmiany też na dobre

W trzeciej dekadzie sierpnia tego roku, spodziewamy się wejścia w życie nowych warunków udzielania kredytu do oprocentowania którego, stosowane są dopłaty.

„Rodzina na Swoim” - zmiany też na dobreŹródło: Jupiterimages
dqm33bi
dqm33bi

Kredyt z dopłatami przeznaczony jest na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych docelowego kredytobiorcy, który musi spełnić określone wymogi ustawy. Projekt zmian ustawy zakłada że w roku, w którym kredytobiorca będzie składał wniosek kredytowy może osiągnąć określony w ustawie maksymalny wiek tj. 35 lat i dotyczy to obojga małżonków, jak również osoby, która samotnie wychowuje co najmniej jedno dziecko. Ustawodawca poszerzył krąg osób uprawnionych do zawarcia umowy kredytowej na preferencyjnych warunkach w celu zwiększenia zdolności kredytowej docelowego kredytobiorcy. Tymi osobami zgodnie z proponowanymi zmianami mogą być małżonkowie rodzeństwa ubiegającego się o kredyt z dopłatami.

Propozycje zmian zawężają możliwość zakupu lokalu bądź domu tylko do rynku pierwotnego. Zmniejszono również współczynnik kształtujący poziom limitu cenowo-kosztowego kwalifikującego nieruchomość do objęcia finansowym wsparciem z 1,4 do 1,1, co znacznie zmniejszy dostęp do sprzedawanych nieruchomości spełniających taki limit cenowy. Przypomnijmy, że limit ceny 1m2 w drugim kwartale 2011r. w Warszawie dla mieszkań z dopłatami wynosił 9 816,10 zł, a w województwie mazowieckim 5 293,40 zł.

Pozytywną propozycją zmiany ustawy jest możliwość otrzymania kredytu z dopłatami na roboty budowlane z wyłączeniem montażu, remontu i rozbiórki obiektu budowlanego, dotyczące budynku mieszkalnego albo budynku lub lokalu o innym przeznaczeniu niż mieszkalne aby mogły powstać dwa rodzaje nieruchomości. Na przykład lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość lub dom jednorodzinny, oczywiście o odpowiednim metrażu. Dla lokalu mieszkalnego jest to 75 m2 a dla domu 140 m2. W obecnie obowiązującej ustawie dopuszczalne było tylko wyodrębnienie w wyniku takiej inwestycji, lokalu mieszkalnego.
Projekt zawiera również zmiany związane z doprecyzowaniem warunków w jakich kredytobiorca programu „Rodzina na Swoim” traci możliwość korzystania z dopłat. Jeżeli docelowy kredytobiorca w okresie stosowania dopłat uzyska prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w całości lub w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, z wyłączeniem nabycia tych praw w drodze spadku, traci możliwość dopłat.

Kredytobiorca nie może również w okresie stosowania dopłat dokonać zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na którego zakup lub budowę został udzielony kredyt preferencyjny , na cele inne niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. O zmianach należy powiadomić bank w ciągu 14 dni od dnia ich zaistnienia, w przeciwnym przypadku kredytobiorca będzie zobowiązany do zwrotu dokonanych przez budżet państwa dopłat.

Projekt nowelizacji określa maksymalny okres przyjmowania wniosków o kredyt na preferencyjnych warunkach programu” Rodzina na Swoim” do końca 2012 r.

Grażyna Burska
Life Finance

dqm33bi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqm33bi