Trwa ładowanie...

Rodzinna firma na skraju bankructwa. Twierdzi, że to wina GIF

Rodzinna firma farmaceutyczna Vetos-Farma z Bielawy przekonuje, że jest na granicy bankructwa po tym, jak Główny Inspektor Farmaceutyczny unieruchomił zakład na trzy miesiące. Inspekcja dopatrzyła się rażących naruszeń, ale spółka kwestionuje decyzję.

GIF dopatrzył się poważnych uchybień w polskiej firmieGIF dopatrzył się poważnych uchybień w polskiej firmieŹródło: Adobe Stock, fot: Bernardo
d2a32u0
d2a32u0

Panujące w GIF bezkrólewie skłania przedsiębiorców do podważania decyzji inspektorów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

GIF nakazał zamknięcie rodzinnego zakładu. Wszystko przez kontrolę

Jak podaje rynekzdrowia.pl, 21 kwietnia Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) nakazał firmie Vetos-Farma z Bielawy (woj. dolnośląskie), która działa od 34 lat, wstrzymanie miejsca wytwarzania produktów leczniczych na trzy miesiące. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

d2a32u0

Jej powodem jest niezapowiedziana kontrola, którą przeprowadzono w lutym 2024 r. Kontrolerzy ustalili, że firma mogła złamać prawo, sprzedając odbiorcom detalicznym substancję czynną (siarczan streptomycyny). Vetos-Farma nie mogła tego zrobić, ponieważ nie jest dystrybutorem substancji czynnych.

Co więcej, inspekcja dopatrzyła się nieprawidłowości w ewidencji. W jej ocenie sposób przechowywania beczek z substancją czynną był nieodpowiedni.

Streptomycyna jest wykorzystywana do leczenia zakażeń prątkiem gruźlicy i kilku innych niebezpiecznych bakterii. W związku z tym GIF uznał, że stwierdzone niezgodności mogą stanowić zagrożenie życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt.

Poza tym w trakcie kontroli wyszło na jaw, że firma prowadzi dystrybucję innych substancji aktywnych farmakologicznych, które mogą być niebezpieczne, ponieważ są stosowane przez nieuprawnione podmioty. Te substancje są ponadto składowane w pomieszczeniu, które nie jest odpowiednio monitorowane.

d2a32u0

Kontrolerzy znaleźli także przeterminowane leki. Nie potrafili ustalić, czy były przeznaczone do sprzedaży, czy do utylizacji.

Firma z Bielawy podważa decyzję GIF

Mimo argumentacji Vetos-Farma krytykuje działania inspekcji. "Jest to dla nas sytuacja niezrozumiała. Wymiar kary jest nieadekwatny do znalezionych niezgodności, a po drugiej stronie nie ma możliwości dialogu. Nie poddajemy się. Walczymy do ostatniego momentu, aby uratować nasze przedsiębiorstwo i miejsca pracy naszych pracowników" - pisze Krystyna Okoniewska w informacji prasowej, cytowanej przez portal.

Jak dodaje, w GIF od pół roku nie ma szefa. Od końca listopada 2023 r. inspekcją zarządza dyrektor generalny Marcin Wójtowicz, który jest radcą prawnym. Okoniewska zwraca uwagę, że GIF nie posiada "władzy umożliwiającej doprowadzenie firmy do upadłości".

d2a32u0

Vetos-Farma postanowiła skierować list otwarty do premiera Donalda Tuska. W piśmie pojawiają się jeszcze mocniejsze zarzuty. "Główny Inspektorat Farmaceutyczny z premedytacją dąży do zamknięcia zakładu wszystkimi sposobami" - czytamy.

Z materiałów, które firma przesłała do redakcji portalu, ma wynikać, że 31 maja ekspert zewnętrzny przeprowadził audyt w zakładzie. Dokumenty wskazują, że wszystkie uchybienia zostały usunięte, a Vetos-Farma oczekuje na wpis do krajowego rejestru dystrybutorów substancji czynnych. Mimo tego GIF podtrzymuje decyzję o unieruchomieniu zakładu.

Vetos-Farma to polski producent leków i preparatów weterynaryjnych. Firma posiada 234 zarejestrowane preparaty i sprzedaje produkty w 27 krajach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2a32u0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a32u0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj