Trwa ładowanie...

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Maląg: do Polaków trafił już miliard zł

W ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego do rodzin trafiło już ponad miliard złotych. Oznacza to, że zarówno składanie wniosków przez rodziców, jak i wypłata świadczeń przebiegają bardzo sprawnie - przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS poinformowała, że do tej pory wypłaconych zostało ponad 404 tys. świadczeń Szefowa MRiPS poinformowała, że do tej pory wypłaconych zostało ponad 404 tys. świadczeń Źródło: PAP, fot: Rafa� Guz
d1n4i58
d1n4i58

1 stycznia wszedł w życie rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO). To do 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia wypłacane w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez 2 lata. Rodzic sam decyduje, która opcja jest dla niego najlepsza.

615 tys. dzieci uprawnionych do świadczenia

Szefowa MRiPS poinformowała, że do tej pory wypłaconych zostało ponad 404 tys. świadczeń.

- Szacujemy, że do końca roku uprawnionych do RKO będzie 615 tys. dzieci. Oznacza to, że już teraz wsparcie otrzymuje dwie trzecie z nich - wskazała minister Maląg.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Dzietność w Polsce spada. Co zrobi rząd? "Mamy zbadane potrzeby polskich rodzin"

Dla tych dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym – np. pierwszych lub jedynych w rodzinie, a także tych, które nie spełniają kryterium wieku - możliwe jest dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

d1n4i58

Dopłata do żłobka. Maksymalnie 400 zł

Maksymalna wysokość takiego dofinansowania to 400 zł. Wnioski o wsparcie rodzice mogą składać od 1 kwietnia.

- W zaledwie kilka dni rodzice złożyli już ponad 49,8 tys. wniosków o takie dofinansowanie dla ponad 50 tys. dzieci. To również pokazuje, jak ważna i oczekiwana jest ta forma wsparcia, która ma również ułatwić rodzicom łączenie życia rodzinnego z zawodowym - dodała minister.

Wniosek o dofinansowanie można złożyć do ZUS tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo swój bank, jeśli uruchomi taką usługę.

d1n4i58

Jeżeli wniosek o dofinansowanie rodzic złoży do końca maja 2022 r., ZUS przyzna dofinansowanie od miesiąca, w którym dziecko zaczęło uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub od którego pozostawało pod opieką opiekuna dziennego – ale nie wcześniej niż od 1 stycznia 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1n4i58
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n4i58