Trwa ładowanie...

Kapitał opiekuńczy. Wnioski o świadczenie dla 355 tys. dzieci

500 zł na dziecko przez dwa lata, czy po 1 tys. zł przez rok. Nowe świadczenie w łącznej wysokości 12 tys. zł jest przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujące ponad 355 tys. dzieci.

Resort rodziny poinformował, że rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski o świadczenie dla 355,6 tys. dzieci. Resort rodziny poinformował, że rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski o świadczenie dla 355,6 tys. dzieci. Źródło: WP, fot: Błażej Żuławski
d4d7tce
d4d7tce

Resort rodziny poinformował, że rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski o świadczenie dla 355,6 tys. dzieci. Z szacunków MRiPS wynika, że w tym roku świadczeniem objętych będzie ok. 615 tys. maluchów.

12 tys. zł, tyle wynosi łączna wartość kapitału opiekuńczego. Jest on przyznawany na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia.

Konsternacja po słowach rzecznika rządu. "Nie wie, o czym mówi"

Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą, by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po 1 tys. zł przez rok. Najczęściej decydują się na tę drugą opcję.

d4d7tce

Kiedy składać wniosek

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

Jeśli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku.

Wniosek tylko przez internet

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online – za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4d7tce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d7tce