Trwa ładowanie...
d45i5zz

"Rok 2015 to pierwsza możliwa data wprowadzenia euro"

Zdaniem prof. Adama Glapińskiego, doradcy ekonomicznego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, rok 2015 to pierwsza technicznie możliwa data wejścia Polski do strefy euro. W tym roku to mogłoby być realne, ale niekoniecznie dla Polski dobre - mówi rozmówca "Gazety Wyborczej".
Share
"Rok 2015 to pierwsza możliwa data wprowadzenia euro"
Źródło: Jupiterimages
d45i5zz

Na uwagę, iż premier Tusk ubolewał, że doradcy prezydenta "strzelają datami", Glapiński odpowiada: - Premier sam strzela datami: najpierw bez konsultacji nawet z ministrem finansów Jackiem Rostowskim wymienił 2011 r, potem strzelił 2012, a teraz przebąkuje coś o 2013.

Tymczasem - w opinii rozmówcy "Gazety Wyborczej" - zawirowania na rynkach finansowych zapewne potrwają dwa lata, w tym czasie Polska nie powinna wchodzić do przedsionka euro, czyli ERM II. Nie wiadomo, czy będziemy spełniać w tym czasie kryteria, które pozwalają na wejście do strefy euro.

Teraz spełniamy tylko jedno: proporcji zadłużenia do PKB (Unia wymaga, by dług był niższy od 60% PKB). Nie spełniamy zaś kryterium inflacyjnego, bo w czasie kryzysu inflacja w krajach UE spadła, Unia zmierza nawet ku deflacji - akcentuje Glapiński.

d45i5zz

Podziel się opinią

Share
d45i5zz
d45i5zz