Trwa ładowanie...
dfwem2d

Rolnicy protestujący przed KPRM chcą tam spędzić kolejną noc (aktl.3)

#
Dochodzi m.in. informacja, że rolnicy zamierzają zostać przed KPRM na noc
#

Share
dfwem2d

20.02. Warszawa (PAP) - W piątek wieczorem przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów protestowało ok. 50 rolników, którzy zamierzają spędzić tam noc.

Naprzeciwko KPRM przy Alejach Ujazdowskich protestujący rozstawili trzy namioty oraz kuchnię polową. Rolnicy, z którymi rozmawiała PAP poinformowali, że spędzą noc przed kancelarią i nie planują zakończenia protestu.

Wcześniej informowali, że ich akcja zakończy się dopiero wtedy, gdy rząd spełni ich postulaty. Protestujący rolnicy domagają się odszkodowań za straty w uprawach spowodowane przez dziki, interwencji na rynkach wieprzowiny i mleka oraz zakazu sprzedaży ziemi cudzoziemcom.

dfwem2d

W piątek ok. południa protestujących odwiedził wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, który ponowił zaproszenie do wznowienia rozmów. "Jeszcze raz proszę przekazać kierownictwu protestu, że liczymy bardzo na powrót waszego środowiska do rozmów" - powiedział.

"Mam prostą propozycję. Dzisiaj nie czas jest protestować, robić happeningi, czas jest na negocjacje, na dyskusję, na wymianę informacji. Wasza reprezentacja była tam kilkanaście minut, a to za krótko, żeby poznać to, co jest istotne dla sprawy, wymienić poglądy" - mówił. Jego zdaniem nie powinno być tak, że protestujący "walczą o swoje, a pogarszają opinię o rolnikach i wsi".

Jako niedopuszczalne i niepotrzebne określił "stygmatyzowanie innych reprezentacji i organizacji związkowych". "To naprawdę nie było potrzebne, żeby o tych, którzy zostali na sali mówić źle, bo wieś jest jedna, rolnicy są jedni. Jeśli twierdzicie, że wasz związek jest najlepszy, to udowodnijcie to w praktyce, przez kilka lat solidną, dobrą pozytywistyczną pracą" - dodał Piechociński.

W czwartek w Warszawie odbyły się dwie manifestacje rolników z NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" i OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Uczestniczyło w nich kilka tysięcy osób. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało OPZZ RiOR memorandum z zaproszeniem do współpracy w zespołach eksperckich. Chodzi o zespoły, które zostały powołane do rozwiązania zgłaszanych przez rolników postulatów po ubiegłotygodniowych rozmowach organizacji związkowych i branżowych z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim. W ubiegłotygodniowych rozmowach miał uczestniczyć Sławomir Izdebski z OPZZRiOR, ale opuścił spotkanie po 15 minutach.

Jak informuje resort rolnictwa, NSZZ RI "Solidarność" oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych nie biorą udziału w pracach tych zespołów.

dfwem2d

Podziel się opinią

Share
dfwem2d
dfwem2d