Rolników czekają ważne zmiany
Od 2012 r. będą nowe rozwiązania w sprawie płacenia przez rolników składki na ubezpieczenie zdrowotne; za osoby, które nie mają dochodów, składkę będzie nadal płacił budżet - poinformował minister w kancelarii premiera Michał Boni.
31.08.2011 | aktual.: 31.08.2011 17:54
Sprawa dotyczy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z Konstytucją przepisów związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym rolników i wyznaczył 15 miesięcy na poprawienie przepisów. Nowe rozwiązania powinny obowiązywać najdalej od 4 lutego 2012 r.
- Jeżeli nie ukażą się nowe przepisy, to minister finansów nie będzie miał podstawy prawnej do finansowania rolników, a to oznacza, że duża ich część będzie musiała płacić za leczenie prywatnie. Czy rząd przygotował już projekt nowej ustawy - pytał w Sejmie Wojciech Szczęsny Zarzycki (PiS).
Boni przypomniał, że dotychczas za 1,5 mln rolników składkę zdrowotną płaci budżet państwa. Wcześniej wysokość środków przekazywanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do Narodowego Funduszu Zdrowia wyliczana była w oparciu o wartość 1 kwintala żyta (100 kg). Rząd zdecydował, że składkę w 2011 r. do NFZ określi kwotowo i wyliczył ją na 1,8 mld zł.
Jak zauważył Boni, orzeczenie TK mówi o tym, że składkę zdrowotną należy powiązać z sytuacją dochodową rolników. Orzeczenie dotyczy 1,1 mln rolników, natomiast nie dotyczy członków ich rodzin.
Wyniki spisu rolnego są w końcowej fazie analizy, na ich podstawie będzie można określić, ilu rolników nie uzyskuje dochodów - tłumaczył Boni. Podkreślił, że za osoby, które nie uzyskują dochodów, składka dalej będzie płacona przez budżet państwa, tak jak za osoby bezrobotne.
Boni zaznaczył, że prace dotyczące wypracowania nowych rozwiązań w tej kwestii prowadzone są przy udziale ministra rolnictwa i ministra zdrowia. Dodał, że projekt nowych przepisów zostanie przedstawiony już następnemu parlamentowi, prawdopodobnie w październiku.
Poinformował, że w budżecie na 2012 r. na składki zdrowotne rolników jest zarezerwowana kwota 1,8 mld zł.