Trwa ładowanie...

Rosja bez słynnej rosyjskiej wódki. Właściciel Smirnoffa wycofuje się z kraju

Diageo, brytyjska firma, która jest największym na świecie producentem alkoholi spirytusowych, ogłosiła plan wyprowadzki z Rosji. To do tej firmy należy marka wódki Smirnoff, a także między innymi whisky Johnnie Walker i piwo Guinness. Brytyjczycy chcą wygasić swój rosyjski biznes do końca roku.

Rosja bez słynnej rosyjskiej wódki. Właściciel Smirnoffa wycofuje się z kraju Rosja bez słynnej rosyjskiej wódki. Właściciel Smirnoffa wycofuje się z kraju Źródło: Adobe Stock, fot: EvgeniyQW
d2zz2m6
d2zz2m6

O wyprowadzce Diageo z Rosji informuje we wtorek Reuters. Zgodnie z planem wygaszenie działalności w tym kraju ma potrwać sześć miesięcy. Cytowany przez agencję rzecznik spółki zapewnił, że firma skupia się teraz na wsparciu pracowników zatrudnionych w Rosji i zapewnieniu im dobrych warunków przy odchodzeniu z pracy.

Smirnoff nie dla Rosjan

Diageo to brytyjska spółka z siedzibą w Londynie, która, jak podaje Reuters, jest największym producentem mocnych alkoholi na świecie. To do niej należy m.in. słynna marka Smirnoff, która wywodzi się od moskiewskiej destylarni Piotra Smirnowa. Do firmy należy też m.in. Johnnie Walker, likier Baileys, rum Captain Morgan, gin Gordon's czy piwo Guinness.

Za sprawą wtorkowej decyzji Diageo dołącza do długiej listy zachodnich firm, które postanowiły zakończyć działalność w Rosji po tym, jak kraj ten rozpoczął niczym nieuzasadnioną inwazję na Ukrainę.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Tyle Ukraina straciła z powodu wojny. "Specjalna instytucja rejestruje straty"

Biznes w Rosji zamknęły m.in. McDonald's, Coca-Cola i PepsiCo, Ikea, Apple, UPS, Visa i Mastercard. "Wielka czwórka" audytorów: EY, PricewaterhouseCoopers LLP, KPMG LLP i Deloitte również zdecydowała się opuścić Rosję. Interesy w tym kraju zakończyli także inni producenci alkoholi, m.in. Carlsberg i Heineken.

d2zz2m6

Rosjanie przenoszą biznesy

Co ciekawe, również rosyjskie firmy uciekają za granicę. Od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie otworzyli w Czarnogórze ponad tysiąc przedsiębiorstw, z których większość stanowią firmy branży informatycznej i konsultingowej - podawało tydzień temu Radio Wolna Europa, powołując się na dane czarnogórskiego urzędu celnego.

Ustawa o działalności gospodarczej w Czarnogórze zrównuje prawa przedsiębiorców lokalnych z zagranicznymi, dlatego kraj jest tak atrakcyjnym kierunkiem. Od 24 lutego w liczącym nieco ponad 600 tys. osób państwie otwarto też 100 firm należących do obywateli Ukrainy.

Z powodu sankcji nałożonych na Rosję po napaści na Ukrainę, z kraju Putina wyjedzie w tym roku 15 tys. milionerów - prognozuje Henley&Partners, firma z branży międzynarodowych przeprowadzek, na którą powołuje się amerykańska telewizja CNN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2zz2m6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2zz2m6