Rosja chce energetycznego połączenia z Polską

Rosja chce zbudować most energetyczny między Polską a Obwodem Kaliningradzkim. O projekcie mówi się od kilku lat, ale do tej pory nie było klimatu. Czy teraz klimat będzie? - pyta "Gazeta Wyborcza".

Rosyjskie plany są bardzo ambitne. I zapisane w strategicznym, rządowym dokumencie - przyjętym pod koniec lutego "Planie rozwoju elektroenergetyki do 2020 r.". Stwierdza on: "Dla zabezpieczenia dostaw energii do Obwodu Kaliningradzkiego, w warunkach możliwego połączenia Polski i Litwy, przewiduje się wybudowanie podwójnej linii wysokiego napięcia między systemem polskim a systemem Kaliningradu, o napięciu 400 kilowoltów, która umożliwi handel energią między nimi, a także dostarczanie nadwyżki energii do krajów europejskich".

|

Obraz
Obraz

Łącznik o długości 120 kilometrów miałby zostać zbudowany w latach 2016-20. Kabel miałby moc przesyłową 1140 megawatów - tyle, ile produkuje średniej wielkości elektrownia. Kosztowałby ok. 250 mln euro.
Polski rząd - zarówno poprzedni, jak i obecny oficjalnie nie mówi "nie". Przyjęta w 2006 r. "Strategia dla elektroenergetyki" wspomina o połączeniu polskiego i rosyjskiego systemu elektroenergetycznego. Przy założeniu jednak, że projekt będzie opłacalny ekonomicznie, i da się załatwić współfinansowanie z funduszy pomocowych UE - pisze dziennik.

Więcej na ten temat w "Gazecie Wyborczej".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)