Trwa ładowanie...
rosja
22-12-2009 10:10

Rosja od stycznia będzie znów kupować turkmeński gaz

Rosja przewiduje wznowienie zakupu gazu od Turkmenistanu od stycznia 2010 roku - ogłosił we wtorek rosyjski koncern gazowy Gazprom przy okazji wizyty w Aszchabadzie rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

Rosja od stycznia będzie znów kupować turkmeński gazŹródło: Jupiterimages
d1c9ei6
d1c9ei6

- Przewidujemy rozpoczęcie dostaw (od Turkmenistanu) od 1 stycznia i najpóźniej do 10 stycznia - oświadczył wiceszef Gazpromu Aleksandr Miedwiediew. Wspomniał o ilościach dochodzących do 30 miliardów metrów sześciennych rocznie, nie precyzując jednak, czy takie objętości osiągną dostawy już od 2010 roku.

W tym roku, głównie z powodu światowego kryzysu gospodarczego, Gazprom stanął w obliczu gwałtownego spadku zapotrzebowania na gaz w Europie. W rezultacie koncern zaplanował w budżecie na 2010 rok zakup maksimum 10,5 miliarda metrów sześciennych od Aszchabadu.

Dostawy będą realizowane w ramach długoterminowego kontraktu do 2028 roku. Aleksandr Miedwiediew powiedział, że "po raz pierwszy w historii relacji rosyjsko-turkmeńskich" cena surowca "całkowicie odpowiada warunkom europejskiego rynku gazowego". Do tej pory Gazprom kupował gaz na warunkach preferencyjnych.

Prezydenci Rosji i Turkmenistanu, Dmitrij Miedwiediew i Kurbankuły Berdymuchammedow, podpisali także we wtorek porozumienie o "rozszerzeniu współpracy strategicznej w dziedzinie energii i budowy maszyn".

d1c9ei6

Dostawy turkmeńskiego gazu do Rosji zostały wstrzymane w kwietniu na skutek sporu związanego z wybuchem w głównym gazociągu. Uszkodzenie naprawiono, lecz dostaw nie wznawiano, bo strony nie mogły się porozumieć co do przyczyn wypadku i kosztów likwidacji jego skutków. Turkmenistan oskarżył wówczas Rosję, że to ona sprowokowała cały incydent.

Turkmenistan jest największym producentem gazu w Azji Środkowej. Rosyjski monopolista Gazprom do tej pory kupował do 50 miliardów metrów sześciennych turkmeńskiego gazu rocznie, aby realizować swe zobowiązania eksportowe i pokrywać potrzeby krajowe. (PAP)

ksaj/ ro/

d1c9ei6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c9ei6