Trwa ładowanie...

Rosja traci pozycję na rynku gazowym Europy

Choć w pierwszym półroczu 2010 roku Europa przewyższyła przedkryzysowy poziom zużycia gazu, jej import z Rosji zmalał o 14 proc. - informuje we wtorek dziennik "Kommiersant", powołując się na dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

Rosja traci pozycję na rynku gazowym EuropyŹródło: Jupiterimages
d1q66g8
d1q66g8

Rosyjska gazeta podaje, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku kraje europejskie należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zużyły o 1 proc. gazowego paliwa więcej niż w pierwszym półroczu przedkryzysowego 2008 roku. Import gazu wzrósł o 8 proc.

W tym samym czasie państwa te zmniejszyły zakup surowca od Gazpromu o 14 proc. Zyskały na tym norweski Statoil i katarski Qatar Gas, które zwiększyły eksport na ten rynek o - odpowiednio - 28 proc. i 363 proc.

"Tak jak planowała Komisja Europejska w toku przezwyciężania kryzysu finansowo-gospodarczego Europa zaczęła dywersyfikować źródła dostaw gazu i zmniejszać zależność od Rosji" - podkreśla "Kommiersant".

Według cytowanego przez dziennik analityka rynku gazowego Michaiła Korczemkina, pod względem wskaźników eksportowych 2010 rok może być dla Rosji gorszy niż kryzysowy 2009 rok. "Gazprom przegrywa z głównymi konkurentami na europejskim rynku. U podstaw spadku sprzedaży leżą czynniki subiektywne, a nie obiektywne - błędy kierownictwa Gazpromu" - podkreślił.

d1q66g8

Korczemkin zwraca uwagę, że wszyscy dostawcy gazu rewidują formuły cenowe w kontraktach długoterminowych. Norwegia przywiązała 25-30 proc. dostaw do cen spotowych, tj. obowiązujących w kontraktach krótkoterminowych. Efekt jest taki, że o ile w czerwcu 2008 roku Europa zużyła 5,75 mld metrów sześciennych norweskiego paliwa i 10,66 mld m sześc. rosyjskiego, o tyle w czerwcu 2010 roku dostawy z tych dwóch krajów niemal się zrównały: Norwegia - 7,68 mld m sześć., Rosja - 8,83 mld m sześc.

- O ile kilka lat temu Norwegia dostarczała o 46 proc. gazu mniej niż Rosja, o tyle teraz różnica ta wynosi zaledwie 13 proc. Norwegia wkrótce doścignie Gazprom - ostrzega analityk.

"Kommiersant" zauważa, że europejscy odbiorcy postulują, by także rosyjski koncern zmienił formułę cenową w kontraktach, jednak ten się na to na razie nie zgadza.

Gazeta przypomina, że 2 września Gazprom po raz kolejny obniżył swoją prognozę eksportu surowca w 2010 roku - do 140-145 mld m sześc. Dla porównania, w 2008 roku rosyjski monopolista wyeksportował 179 mld m sześc. gazu.

Jerzy Malczyk

d1q66g8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q66g8