Trwa ładowanie...

Rośnie liczba ofert nowych mieszkań na rynku

W I kwartale br. liczba ofert na rynku pierwotnym w siedmiu największych miastach zwiększyła się w stosunku do poprzedniego kwartału łącznie o 3,8 proc. Zdaniem analityków deweloperzy spieszą się ze sprzedażą przed wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej.

Share
Rośnie liczba ofert nowych mieszkań na rynkuŹródło: Jupiterimages
diftf5c

Największy wzrost oferty zanotowano w Łodzi (12,7 proc.), w Krakowie (8,0 proc.) oraz we Wrocławiu (6,8 proc.). W Warszawie było to 3,3 proc., w Gdańsku 2,0 proc. Spadek podaży odnotowano w Poznaniu (o 9,6 proc.) oraz Katowicach (o 1,4 proc.) - wynika z danych firmy Emmerson.

Pełnomocnik zarządu w Emmerson Jarosław Skoczeń zwraca uwagę, że pomimo spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego w większości dużych miast oferta nowych mieszkań oscyluje w okolicach rekordowych poziomów.

- Deweloperzy nie zwalniają tempa i wprowadzają na rynek kolejne inwestycje, bo chcą zdążyć przed wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej, która nakłada na nich dodatkowe obowiązki - powiedział PAP Skoczeń.

diftf5c

Ustawa z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego ma wejść w życie 29 kwietnia br. Wprowadza ona m.in. obowiązek stosowania przez dewelopera rachunku powierniczego (zamkniętego lub otwartego), na którym gromadzone będą wszystkie środki wpłacane przez nabywcę na rzecz dewelopera w związku z konkretną inwestycją.

Wprawdzie ustawodawca pozostawił deweloperom wybór rodzaju rachunku, jednak według ekspertów firmy doradczej REAS wielu przedstawicieli sektora bankowego skłania się obecnie ku temu, aby oferować zamknięte rachunki powiernicze, w powiązaniu z kredytowaniem inwestycji, co istotnie zmniejsza ryzyko banku.

- Dla wielu deweloperów uzyskanie finansowania w oparciu o zamknięte rachunki powiernicze będzie niezwykle trudne. Dlatego chcą wprowadzić inwestycję do sprzedaży przed wejściem w życie ustawy, żeby takich rachunków dla nich nie prowadzić - powiedział PAP Paweł Sztejter, partner w REAS.

Rachunek powierniczy otwarty polega na tym, że wypłaty dla dewelopera następują wyłącznie w celu realizacji przedsięwzięcia, zgodnie z jego harmonogramem, po stwierdzeniu przez bank prowadzący rachunek zakończenia danego etapu. W przypadku rachunku zamkniętego, wypłata następuje jednorazowo, po przeniesieniu na nabywcę prawa do lokalu lub domu.

- Można się spodziewać, że jeszcze w kwietniu odnotowany zostanie dalszy wzrost oferty nowych mieszkań - uważa Skoczeń.

diftf5c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diftf5c