Rośnie popularność elektronicznego ZUS‑u

Już blisko 50 tys. wniosków do ZUS złożyli Polacy za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego. Popularność uruchomionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych e-urzędu rośnie w bardzo szybkim tempie.

20.01.2010 | aktual.: 16.03.2010 16:47

Niecały rok wystarczył aby liczba złożonych przez Internet wniosków wzrosła aż o ponad 30 tys. Do maja ubiegłego roku za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego wpłynęło niecałe 17 tys. wniosków, teraz ich liczba przekroczyła już 48 tys.

Elektroniczny Urząd Podawczy to jeden z pierwszych uruchomionych w naszym kraju przez instytucję administracji publicznej e-urząd. Dostępny jest już od maja 2007 r. na portalu ZUS pod adresem: http://eup.zus.pl/. Dzięki niemu, bez konieczności odwiedzania placówki ZUS można złożyć m.in. wniosek płatnika o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek (ZUS-EWN), wniosek ubezpieczonego o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS-EWZ), wniosek płatnika o zwrot nadpłaconych składek (ZUS-EZS), czy wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek (ZUS-EPW). Dodatkowo, za pośrednictwem portalu internetowego można zgłosić reklamacje o stanie konta ubezpieczonego (ZUS-ERU), czy też zapotrzebowanie na program Płatnik (ZUS-EWP).

Do złożenia wniosku za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego wymagany jest oczywiście dostęp do komputera z łączem internetowym oraz zapisany na karcie kryptograficznej kwalifikowany certyfikat (e-podpis) wraz z odpowiednim czytnikiem. Każdy złożony przez Internet wniosek otrzymuje swój unikalny numer, który wnioskodawca otrzymuje w poczcie zwrotnej z ZUS. Za jego pomocą na specjalnej podstronie EUP można monitorować stan zaawansowania własnej sprawy. Odpowiedzi na poszczególne wnioski wydawane są w formie, jakiej życzy sobie sam zainteresowany: pocztą elektroniczną, bądź jako tradycyjna „papierowa” korespondencja. Wyjątek stanowi zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek, które wydawane jest jedynie w formie papierowej.

Pośród dotychczas złożonych wniosków najwięcej dotyczy udostępnienia danych ze zbiorów ZUS (formularz ZUS-EKS) - 24202. Niewiele mniej, bo 21444, wpłynęło wniosków o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. Ponadto, ponad 1,6 tys. przedsiębiorców wystąpiło drogą elektroniczną o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek.

Przemysław Przybylski
rzecznik Prasowy ZUS

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)