Rośnie popyt na prawników

Utrzymuje się duży popyt na usługi prawnicze. Szefowie największych polskich kancelarii obsługujących przedsiębiorców wierzą, że dobra passa potrwa jeszcze w przyszłym roku.

10.12.2007 | aktual.: 10.12.2007 11:12

Utrzymuje się duży popyt na usługi prawnicze. Szefowie największych polskich kancelarii obsługujących przedsiębiorców wierzą, że passa potrwa jeszcze w przyszłym roku, pisze "Rzeczpospolita".

Pokazują to wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii IPSOS na zlecenie wydawnictwa Wolters Kluwer wśród partnerów największych kancelarii zajmujących się obsługą przedsiębiorstw. Badanie jest barometrem koniunktury na rynku usług prawniczych (WK Index) i przeprowadzone zostało po raz czwarty. Poprzednie, z maja i października 2006 oraz z czerwca 2007 r., odzwierciedlały wzrost gospodarczy w kraju i rosnący wraz z nim popyt na pracę prawników.

Nie inaczej jest teraz. Ostatnie badanie, którego wyniki dzisiaj zostaną podane oficjalnie, dowodzi, że prawnicy spodziewają się nadal korzystać z ekonomicznego boomu. Prawie wszyscy ankietowani oceniają, że przedsiębiorstwa będące ich klientami poprawiły albo przynajmniej nie pogorszyły swoich wyników finansowych w mijającym roku.

Największy jest wciąż popyt na obsługę inwestycji na rynku nieruchomości. Aż 83 proc. badanych kancelarii odnotowało w porównaniu z ubiegłym rokiem przyrost zleceń w tej dziedzinie. Wzrosło też zapotrzebowanie na doradztwo w zakresie prawa własności przemysłowej i intelektualnej oraz na udział kancelarii w procedurach zamówień publicznych. Więcej jest kompleksowych audytów prawnych, które towarzyszą zwykle fuzjom i przejęciom przedsiębiorstw. W firmach zresztą też jest duży ruch. Przybywało zleceń na doradztwo związane z pozyskiwaniem kapitału, w tym na wprowadzanie spółek na giełdę.

Firmy i kancelarie nadal chcą przyjmować ludzi do pracy: 85 proc. deklaruje zatrudnienie nowych pracowników, a 95 proc. kancelarii nie planuje zwolnienia nikogo w najbliższym czasie.

Sondaż pokazuje, że pogłębiają się trudności w pozyskaniu doświadczonych adwokatów lub radców prawnych. Nieco łatwiej o prawników bez aplikacji, ale z doświadczeniem. Dlatego duże warszawskie kancelarie podkupują sobie specjalistów, a nawet całe ich zespoły.

Zdaniem Tomasza Malińskiego kancelarie chcą skorzystać z boomu na usługi prawnicze. Dlatego zamiast kształcić, wolą kupić średniej klasy prawnika gotowego do pracy i o takich bardzo zabiegają.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)