Rośnie prawdopodobieństwo obniżki stóp w X o 50 pb - Barclays (opinia)

04.09. Warszawa (PAP) - RPP we wrześniu raczej nie zmieni stóp, natomiast rośnie prawdopodobieństwo, że w październiku obniży je o 50 pb - oceniają ekonomiści Barclays. Ich...

04.09. Warszawa (PAP) - RPP we wrześniu raczej nie zmieni stóp, natomiast rośnie prawdopodobieństwo, że w październiku obniży je o 50 pb - oceniają ekonomiści Barclays. Ich zdaniem, wraz ze spadkiem stawek WIBOR, który wiążą z aktywnością BGK, cykl poluzowania polityki pieniężnej już się rozpoczął.

"Sądzimy, że prawdopodobieństwo obniżki w środę jest mniejsze niż 50 proc., jednak komunikat po posiedzeniu prawdopodobnie będzie gołębi, zawierający sugestię obniżki na kolejnym posiedzeniu. Uważamy, że rosną szanse na obniżkę o 50 pb w październiku" - napisano we wtorkowym raporcie.

"Naszym zdaniem ewentualna obniżka stóp zadziała głównie poprzez kanał kursowy, osłabiając złotego i potencjalnie polepszając konkurencyjność. Dlatego uważamy, że RPP może poczekać kolejny miesiąc (...). Sądzimy, że nie ma pośpiechu, by zaskoczyć rynek obniżką we wrześniu i lepiej będzie przygotować rynek na obniżkę, szczególnie, że majowa podwyżka była niespodzianką dla uczestników rynku. Dlatego uważamy, że bardziej logiczne jest przygotowanie rynku na obniżkę, a potem rozważenie większej obniżki, czyli o 50 pb, niż nagłe przejście z podwyżek do obniżek" - - dodano.

W ocenie ekonomistów banku za obniżką we wrześniu skłonni są zagłosować A. Bratkowski i E. Chojna-Duch oraz A. Zielińska-Głębocka. Prezes Belka "skłania się" ku obniżkom, zaś J. Hausner to "swing voter". Przeciwni obniżkom są, zdaniem Barclays, A. Rzońca, A. Glapiński, Z. Gilowska i J. Winiecki. Także A. Kaźmierczak, wg autorów raportu, "może zagłosować przeciwko obniżce".

Autorzy raportu zwracają uwagę na obniżający się WIBOR.

"Cykl poluzowania już się zaczął, wraz z obniżeniem po cichu przez BGK stawek trzymiesięcznego i półrocznego WIBORu o ok. 12 pb" - napisano w raporcie.

Decyzję odnośnie stóp procentowych RPP ogłosi w środę. (PAP)

fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansestopybanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)