Trwa ładowanie...
ddrh9zs

Rostowski nadal chce, aby UE odliczała koszty reformy emerytalnej od długu publ. (opis)

26.11. Warszawa (PAP) - Minister finansów Jacek Rostowski podtrzymał prezentowane przez polski rząd stanowisko, że koszty reformy emerytalnej powinny być w pełni odliczane od długu...

ddrh9zs
ddrh9zs

26.11. Warszawa (PAP) - Minister finansów Jacek Rostowski podtrzymał prezentowane przez polski rząd stanowisko, że koszty reformy emerytalnej powinny być w pełni odliczane od długu publicznego przez Unię Europejską.

"Jesteśmy bardzo zdeterminowani co do tego, żeby UE liczyła pełen koszt reformy emerytalnej, każde inne działanie zniechęca do dalszych reform" - powiedział w piątek dziennikarzom Rostowski.

We wcześniejszych wypowiedziach Rostowski podkreślał, że jedna trzecia całego długu publicznego w Polsce jest skutkiem przekazywania pieniędzy z ZUS do OFE.

Dziewięć państw UE z inicjatywy Polski w liście w sierpniu br. domagało się zmiany statystycznej metodologii liczenia długu publicznego tak, by uwzględnić koszty reform emerytalnych (OFE). Polska wciąż próbuje przekonywać partnerów europejskich, że należy zaleźć sposób, by sprawiedliwe porównywać sytuację krajów, które nie przeprowadziły reformy emerytalnej i tych, które taki krok podjęły. Według rządu, obecna metodologia jest krzywdząca dla krajów, które jak Polska przeprowadziły reformę emerytur. Gdyby nie reforma, dług publiczny wyniósłby w Polsce 40 proc. PKB i bylibyśmy w pierwszej piątce krajów UE z najniższym długiem - argumentuje polski resort finansów.

ddrh9zs

Dotychczasowe propozycje Komisji Europejskiej, by uwzględnić częściowo koszty reform na korzyść krajów, które je przeprowadziły, Rostowski uznał za niewystarczające. Chodzi o wzrost dozwolonego pułapu deficytu z 3 do 4 proc. PKB przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym otwarciu procedury nadmiernego deficytu. A także 5-letni okres przejściowy na odliczanie w sposób degresywny od długu kosztów reformy emerytalnej. 80 proc. kosztów reformy miałoby być odliczone w pierwszym roku, 60 proc. w drugim etc. (PAP)

jow/ bg/ asa/

ddrh9zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddrh9zs