Trwa ładowanie...
d30hhgv

Rosyjski wywiad bierze się za polskie banki

Urzędnicy Komisji Nadzoru Finansowego przeszli kurs kontrwywiadowczy. Uczulano ich na działania rosyjskich służb - ujawnia "Rzeczpospolita".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjski wywiad bierze się za polskie banki
(Fot: Mikhail Klimentyev / AFP)
d30hhgv

- Mamy informacje, że rosyjskie służby bardzo mocno uczestniczą w próbie przejęcia polskiego sektora bankowego - mówi wysoki rangą oficer ABW. Największy rosyjski bank - Sbierbank, podjął kroki do zbudowania w Polsce bazy, która ma pomóc w zrealizowaniu planów zakupu polskich banków. Rosjanie wynajęli m.in. kancelarię prawną i agencję PR.

Wśród potencjalnych nabytków Rosjan wymienia się Alior Banku, Bank Millennium i BRE Bank. Komisja Nadzoru Finansowego będzie w tej sprawie odgrywać kluczową rolę - to do niej należy decyzja, czy wyrazić zgodę na przejęcie przez Sbierbank polskich banków. - Urzędnicy KNF są więc bardzo mocno narażeni nie tylko na lobbing, ale także działania służb specjalnych - podkreśla rozmówca z ABW.

Podczas szkolenia oficerowie tłumaczyli urzędnikom m.in. to, jak chronić informacje oraz jak rozmawiać z lobbystami i zagranicznymi dyplomatami. Przestrzegali przed zawiązywaniem bliskich relacji z nowo poznanymi osobami i instruowali, jak nie paść ofiarą szantażu.

- Takie szkolenia są potrzebne, bo dziś odpowiedni nadzór nad sektorem finansowym to sprawa kluczowa dla bezpieczeństwa ekonomicznego państwa - podkreśla gen. Gromosław Czempiński.

d30hhgv

Podziel się opinią

Share
d30hhgv
d30hhgv