Równowaga między pracą a życiem prywatnym

Wprawdzie życie prywatne Polaków nie kręci się wokół pracy, ale wcale nie tak rzadko zdarza się, że pracodawca wymaga od podwładnego stałej dyspozycyjności lub przynajmniej dostępności pod mailem lub telefonem.

Równowaga między pracą a życiem prywatnym

Z 7. edycji badania "Monitor Rynku Pracy" wynika, że wprawdzie życie prywatne Polaków nie kręci się wokół pracy, ale wcale nie tak rzadko zdarza się, że pracodawca wymaga od podwładnego stałej dyspozycyjności lub przynajmniej dostępności pod mailem lub telefonem.

Z badania wynika, że co trzeci spośród polskich respondentów (38 proc.) na pytanie, czy jego pracodawca wymaga od niego stałej dostępności pod mailem lub telefonem, odpowiedział twierdząco. Na tle pozostałych badanych państw sytuacja Polaków nie przedstawia się jednak najgorzej. Największej dyspozycyjności wymaga się od Słowaków (59 proc. respondentów), Turków (57 proc.), Czechów (54 proc.) oraz Holendrów (45 proc.).

Ponad połowa respondentów przyznała, że otrzymuje informacje dotyczące pracy (w postaci maili lub telefonów) również w czasie wolnym od niej oraz na wakacjach. W grupie badanych krajów Polska zajmuje 8. miejsce pod tym względem. Najczęściej z tym stwierdzeniem zgadzali się respondenci z Grecji i Węgier (po 74 proc.).

55 proc. badanych Polaków zadeklarowało, że sprawami „pracowniczymi" zajmuje się również w czasie prywatnym. Na pierwszym miejscu znaleźli się badani z Grecji (66 proc.), Hiszpanii (64 proc.) i Węgier (60 proc.). Najlepiej kwestie pracy i życia prywatnego rozdzielają Belgowie (41 proc.) i Holendrzy (40 proc.).

Blisko połowa polskich respondentów (41 proc.) przyznała, że w czasie pracy załatwiają również swoje sprawy prywatne. Na tle innych objętych badaniem krajów Polska w rankingu tym zajmuje 8. pozycję. Na pierwszych miejscach plasują się Szwecja (49 proc.), Luksemburg (48 proc.), Szwajcaria (47 proc.) i Słowacja (46 proc.).

Jak twierdzi Krzysztof Cibor z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych na tle innych badanych krajów Polacy są w połowie stawki. Nasze życie prywatne nie kręci się wokół pracy, ale też nie można powiedzieć, że po opuszczeniu zakładu pracy możemy zapomnieć o sprawach zawodowych. Natomiast wśród krajów, których pracownicy często wykonują w czasie wolnym zadania związane z pracą, znajduje się większość państw z dość niestabilną sytuacją pracowników, czyli takich, gdzie szanse na znalezienie nowej pracy oceniane są nisko, szanse na utratę obecnej - wysoko, a zadowolenie z pracy jest niewielkie (a więc np. Hiszpania, Grecja, Węgry). Z drugiej strony "po godzinach" sprawy zawodowe załatwia się również w krajach "szczęśliwych pracowników" (np. Norwegia, Turcja). Pokazuje to dwa, zupełnie inne systemy motywowania pracowników i wiązania ich ze sprawami zawodowymi.

Na podstawie: Randstad Sp. z o.o.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)