Równowaga sił drugi dzień z rzędu
Agencja Standard&Poors zmieniła rating Grecji na negatywny i prognozuje, że rząd z Aten będzie zmuszony prosić o kolejną pomoc międzynarodową w spłacie długów. Nie wydaje się, że takie wiadomości w tej chwili frapują inwestorów, wszyscy raczej patrzą w kierunku Hiszpanii i Włoch, ale pretekst do korekty po zdecydowanych wzrostach się znalazł i został wykorzystany przez stronę podażową.
09.08.2012 09:09
W rezultacie notowania na parkietach Europy rozpoczęły się poniżej kreski i taki stan rzeczy utrzymywał się do końca dnia. WIG20 startował podobnie jak inne giełdy europejskie spadając o przeszło 0,5%. Potem jednak z upływem czasu kupujący powoli zdobywali przewagę i wobec braku istotnych pozycji w kalendarium danych makro wyczekiwali na wskazówkę ze strony Wall Street. Amerykanie natomiast pokazali, że nie zamierzają zwalniać zbyt mocno tempa i po otwarciu indeksy nowojorskie znalazły się w okolicach neutralnych. Wtedy też WIG20 odrobił jeszcze kilka punktów i zamknął dzień zwyżką o 0,12% (2269 pkt) przy obrocie 417 mln PLN. Wzrosty mogły być bardziej wyraźne gdyby nie słaba postawa KGHM, który stracił 3,2%.
W środę na wykresie świecowym WIG pojawiła się świeca z niewielkim białym korpusem i zamknięciem na maksimach dziennych. Kupujący zaatakowali poziom 41 217 pkt stanowiący maksima kursu z początku lipca. Jeśli dziś nie uda się tego poziomu pokonać, to wczorajsza sesja może mieć wymowę podobną nieco do formacji wisielca. Niski obrót w trakcie sesji informuje o bacznym przyglądaniu się inwestorów temu, jak zachowuje się kurs w obrębie wspomnianego maksimum. Jednak z przed sesyjnej perspektywy sytuacja techniczna wygląda dobrze. Strona popytowa utrzymuje przewagę, a żadne ze wsparć obecnej zwyżki nie zostało dotychczas nawet testowane.
Można zatem uznać, że kupujący nie oddadzą łatwo krótkoterminowej przewagi, jaką aktualnie sprawują. To, co może obecnie przeszkadzać w dalszej zwyżce kursu, to RSI, który znajduje się przy poziomie 63 pkt, czyli granicy, której zwykle oscylator ten nie przekracza na dominującym rynku spadkowym. Jeśli kupujący doprowadzą dziś do przełamania oporu na 41 217 pkt, to wspomniana bariera na RSI powinna przejść na jakiś czas do historii. W średnim terminie ADX mierzący siłę i kierunek trendu jest już o krok od wygenerowania sygnału kupna.
BM Banku BPH