Trwa ładowanie...
d10c2dn
02-05-2011 09:20

Rozdarcie

Piątkowa sesja zakończyła się niewielkim spadkiem indeksów, a z szeregu wyłamał się jedynie mWIG40, który odnotował kosmetyczny wzrost. W przypadku głównych indeksów w dalszym ciągu widać konsolidację, która przybiera wzór trójkąta symetrycznego. Zgodnie z teorią wzór ten jest zaliczany do katalogu formacji zapowiadających kontynuację dotychczasowego trendu.

d10c2dn
d10c2dn

Przy takim założeniu większe prawdopodobieństwo należy przypisywać wybiciu w górę, a sygnałem do wzrostu w przypadku WIG-20 winno być pokonanie 2921. Jeśli tak się stanie będę oczekiwał na skuteczny atak na opory wynikające z maksimów na 2933 i 2942. W przypadku przebicia tego ostatniego poziomu będę oczekiwał na test 2963 lub też 2975. W przypadku silniejszego wzrostu podaż winna ujawnić się na 3068. Najbliższe wsparcie dla WIG-20 widzę na piątkowym minimum na 2908, a ewentualne przełamanie tego poziomu będzie zwiększało ryzyko wyłamania w dół z konsolidacji. Kolejne wsparcia znajdują się na 2896 i 2888-9, gdzie znajduje się aktualnie linia przyspieszonego trendu wzrostowego oraz dolne ograniczenie ostatniej luki hossy.
Ewentualne przebicie tego ostatniego pułapu będzie odzwierciedlało słabość strony popytowej co z kolei winno przełożyć się na test dołka na 2863 lub też 2846, gdzie znajduje się linia trendu wzrostowego. Sytuacja prognostyczna dla indeksów nie jest łatwa, wzór na wykresie jest czytelny i tu w zasadzie wątpliwości nie ma. Dodatkowo sytuację komplikuje nieco sytuacja zewnętrzna, która pomagała inwestorom w podejmowaniu decyzji. Teraz widać pewien kłopot, gdyż za wzrostami przemawia zwyżka na głównych zagranicznych parkietach (Niemcy, USA), gdzie indeksy sukcesywnie notują nowe maksima. Do wzrostu winno przyczynić się też umocnienie złotego, które zazwyczaj stymulowało inwestorów zagranicznych do zakupu aktywów denominowanych w złotych.

Negatywnym aspektem jest natomiast spadek cen miedzi na głównych światowych rynkach. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż nie przekłada się to razie na zachowanie kursu KGHM-u, bo inwestorzy czekają na dywidendę i split, ale ewentualne dalsze pogłębienie spadku miedzi może sprawić, iż inwestorzy przystąpią do realizacji zysków na akcjach Kombinatu. Kolejną kwestią jest wysoka liczba otwartych pozycji na kontraktach terminowych na WIG-20. Wskazuje ona na pewną polaryzację oczekiwań odnośnie przyszłego kierunku ruchu. Domyślam się, iż podaż wynika z aspektów technicznych (61,8% zniesienia spadku z lat 2007-2009, oraz relacje między falami wzrostowymi, w obrębie zwyżki od 18 lutego 2009 do chwili obecnej).
Wysoki LOP sugeruje, iż ruch po wybiciu winien być dynamiczny, bo część inwestorów będzie zmuszona przyznać się do błędu w ocenie sytuacji i zamknąć stratne pozycje. Kolejnym czynnikiem, który utrudnia ocenę sytuacji jest długi weekend w Polsce oraz Wielkiej Brytanii, co sprawia, iż ewentualne wyłamanie może być odczytane jako mało wiarygodne.

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/26738/110502_biul_por.pdf )

d10c2dn

Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d10c2dn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10c2dn