Rozliczenie online będzie prostsze

* Coraz więcej podatników rozlicza się przez Internet


* Ministerstwo planuje uproszczenie formularzy


* Czy będzie korekta zeznań bez e-podpisu?

Rozliczenie online będzie prostsze
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

11.03.2010 06:44

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić kolejne ułatwienia, by jak najwięcej osób złożyło PIT przez Internet bez tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego. Z danych resortu wynika, że za 2009 r. wpłynęło już niemal 70 tys. takich zeznań. To niemal tyle co za 2008 r., kiedy było ich ponad 77 tys.

- Z dnia na dzień deklaracji PIT jest coraz więcej - mówi Magdalena Kobos, rzeczniczka resortu. Ogółem do urzędów skarbowych trafiło już prawie 74 tys. zeznań, w tym 3,9 tys. opatrzonych e-podpisem.

Popularne e-zeznania

Wynika to głównie z faktu, że możemy teraz złożyć online pięć formularzy wraz z załącznikami. Poza wprowadzonym w ubiegłym roku PIT-37, na którym rozliczamy dochody z pracy, możemy przesłać bez e-podpisu PIT-36 (działalność gospodarcza)
, PIT-36L (działalność rozliczana liniowo), PIT-38 (dochody kapitałowe) oraz nowy druk PIT-39, na którym wykazujemy dochody ze sprzedaży nieruchomości oraz prawo do zwolnienia z PIT.

Na tym nie koniec, ponieważ za 2010 r. będzie można przesłać tą drogą PIT-28. Skorzystają przedsiębiorcy, którzy płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a także osoby rozliczające ryczałtem przychody z wynajmu mieszkania.

Eksperci popierają te rozwiązania. – Już w tym roku liczba zeznań przesłanych online będzie kilkakrotnie większa niż w poprzednim. Wprowadzenie kolejnych ułatwień może doprowadzić za jakiś czas do pełnej informatyzacji, a osoby składające PIT na papierze będą w mniejszości – mówi Grzegorz Grochowina, ekspert firmy doradczej KPMG.

Ministerstwo rozważa również wprowadzenie w przyszłym roku korekt zeznań drogą elektroniczną oraz uproszczenie procedur związanych ze wspólnym rozliczeniem małżonków. – Analizujemy obecnie możliwości prawne i techniczne – mówi rzeczniczka MF.

Teraz, jeśli ktoś się pomyli, musi poprawić swój błąd na papierowym druku lub użyć tzw. bezpiecznego podpisu. Z kolei małżeństwa, które chcą rozliczyć się razem, muszą najpierw przesłać do urzędu upoważnienie na papierowym druku UPL-1, np. żona upoważnia w ten sposób męża do złożenia PIT w jej imieniu.

– Ułatwienie w przesyłaniu korekt byłoby dobrym rozwiązaniem, jeśli wprowadzony zostałby mechanizm pozwalający na weryfikację, czy korekta pochodzi od podatnika składającego pierwotne zeznanie – mówi Adam Bartosiewicz, współautor komentarza do ustawy o PIT.

Mniej wypełniania

To nie koniec. – Od przyszłego roku planujemy wprowadzenie uproszczeń w formularzach podatkowych. Przykładem jest deklaracja PIT-37. Obecnie w sekcji B1 – dane podatnika trzeba wypełnić 14 pól, a po uproszczeniu będą tylko cztery pola do obowiązkowego wypełnienia – mówi Magdalena Kobos.

Zgodnie z planami resortu nie trzeba już będzie podawać adresu ani takich danych jak kraj i województwo. Wystarczy imię i nazwisko oraz numery NIP i PESEL. Będzie to dotyczyło zarówno druków przesyłanych przez Internet, jak i papierowych, składanych drogą tradycyjną.
– To dobre rozwiązanie. Żeby zidentyfikować podatnika, wystarczy NIP i PESEL – mówi Grochowina.

Monika Pogroszewska
Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)