Trwa ładowanie...

Rozpaczliwa reakcja złotego na Brexit. Gorzej reaguje tylko jedna waluta na świecie

Morgan Stanley zapowiada, że polska waluta może być narażona na większe zawirowania związane z czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii.

Rozpaczliwa reakcja złotego na Brexit. Gorzej reaguje tylko jedna waluta na świecieŹródło: Fotolia, fot: whitelook
d1xhjh7
d1xhjh7

Jak wylicza Morgan Stanley, złoty jest jedną z najbardziej wrażliwych walut na spekulacje dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Bank inwestycyjny wylicza, że gorzej wypadło tylko meksykańskie peso i przedstawia swoje prognozy dotyczące reakcji inwestorów na wyniki czwartkowego referendum.

W raporcie wzięto pod uwagę okres od 9 do 14 czerwca, czyli moment, gdy reakcje inwestorów na najnowsze sondaże, dotyczące ewentualnego Brexitu, były najbardziej gwałtowne. Złoty osłabił się wtedy do wszystkich najważniejszych walut, łącznie z brytyjskim funtem. Najbardziej zdrożał dolar oraz frank. Szwajcarska waluta wybiła się z poziomu 3,95 na 4,11 zł, a dolar poszybował w górę aż o 18 gr, kończąc ten okres na notowaniach 3,96 zł. Z kolei euro zdrożało o 13 gr do 4,44 zł. Złoty słabiej zachowywał się również wobec funta, który poszedł w górę o 12 gr.

Zmiana wartości najważniejszych walut w stosunku do złotego w okresie od 9 do 14 czerwca

Słabsze od złotego w tym zestawieniu jest tylko meksykańskie peso, a podobną stratę do rodzimej waluty odnotował rosyjski rubel i południowoafrykański rand. Morgan Stanley dodaje, że w wypadku Brexitu waluty te są narażone na większą utratę wartości niż inne. Możemy spodziewać się mocnego osłabienia funta i wzmocnienia kursu wspólnej waluty.

d1xhjh7

Mocny wzrost franka szwajcarskiego nie dziwi, gdyż podczas panującego na rynku niepokoju, inwestorzy poszukują tzw. "bezpiecznej przytani" czyli miejsca, gdzie mogliby bezpiecznie ulokować kapitał przeczekując okres zawirowania na rynku. Taką walutą jest obecnie również japoński jen.

Osłabienie złotego pociągnęło za sobą wzrost notowań polskich obligacji. Oznacza to zwiększenie kosztów zadłużenia naszego kraju. Ich oprocentowanie w ciągu badanego przez bank inwestycyjny okresu poszybowało z około 3 proc. do prawie 3,3.

Zawirowań w związku z decyzją Brytyjczyków możemy spodziewać się również na rynku akcji. Morgan Stanley szacuje, że jeżeli Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej, spółki zgrupowanie w indeksie Euro Stoxx50 zdrożeją o średnio 17 proc. W przeciwnym przypadku inwestorów czeka spadek o 15 proc. W indeksie Euro Stoxx50 notowanych jest 50 największych firm z państw strefy euro. Znajdziemy tam takie przedsiębiorstwa jak: Allianz, Daimler, Carrefour, Danone, Philips, L'Oreal, Renault czy Unilever. ##Euroentuzjaści odzyskują przewagę? Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ wskazuje, że ostatnie dni przyniosły spadek prawdopodobieństwa wyjścia Wielkiej Brytanii ze strefy euro, co przekłada się na wzrost notowań funta.

- Najmocniej zyskuje jednak brytyjski funt, co dość wyraźnie wskazuje na genezę lepszych nastrojów na otwarciu. Sondaże publikowane w weekend (przez Survation oraz YouGov) wskazują na ok. 44-45 proc. poparcie dla pozostania Wielkiej Brytanii w ramach struktur unijnych. Przekłada się to na spadek prawdopodobieństwa Brexitu do ok. 28 proc. Obserwatorzy zwracają uwagę, iż przesunięcia te mogą mieć związek z niedawnym zabójstwem deputowanej Partii Pracy. W konsekwencji efekt ten może być nietrwały, niemniej z uwagi na bliskość referendum każda publikacja jest obecnie niezwykle istotna i wywierać będzie mocny wpływ na rynek - komentuje Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.

d1xhjh7

Podobnego zdania jest Przemysław Kwiecień, analityk XTB, który również zwraca uwagę na mocniejszego funta. - Patrząc racjonalnie, ryzyko Brexitu bardzo mocno spadło. Zmaterializował się oczekiwany zwrot w sondażach i obecna fala nastrojów powinna sprawić, że niezdecydowani tym bardziej poprą opcję pozostania. Dlatego też zdecydowana poprawa nastrojów widoczna w umocnieniu funta i wzrostach indeksów giełdowych ma swoje uzasadnienie - tłumaczy analityk XTB.

Kwiecień dodał również, że pozostanie Wielkiej Brytanii w UE może nie wystarczyć, aby przekonać inwestorów do powrotu na rynek złotego. Do tego potrzebna jest m.in. przewidywalna polityka gospodarka.

d1xhjh7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xhjh7