Rozstrzygnięcie konkursu "Jestem Szefową"

Celem konkursu jest przełamywanie stereotypów dotyczących kobiet i władzy oraz promowanie
pozytywnego wizerunku kobiet - liderek wśród młodzieży.

Rozstrzygnięcie konkursu "Jestem Szefową"

11.06.2010 | aktual.: 11.06.2010 09:35

W poniedziałek 14 czerwca o g. 10.30 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostaną ogłoszone wyniki I edycji konkursu Jestem Szefową skierowanego do uczennic szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, zorganizowanego przez Elżbietę Radziszewską Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania i Katarzynę Hall Ministra Edukacji Narodowej. Zapraszamy do udziału w uroczystości rozdania nagród i spotkania z finalistkami konkursu.

Celem konkursu jest przełamywanie stereotypów dotyczących kobiet i władzy oraz promowanie pozytywnego wizerunku kobiet - liderek wśród młodzieży. Zadaniem uczestniczek konkursu było przygotowanie pracy na temat "Jestem szefową" - uczestniczki miały wyobrazić sobie siebie w roli szefowej w dowolnym obszarze życia społeczno-politycznego lub gospodarczego, opisać, co chcą zmienić, na jakie bariery napotykają, jak widzą siebie - kobietę w roli szefowej. Na konkurs napłynęło blisko 200 prac z całej Polski.

Finalistki konkursu opisały siebie w roli m.in. szefowej wydawnictwa naukowego, właścicielki firmy, kierowniczki domu kultury, decydowały się również często na wejście w obszary zdominowane przez mężczyzn, opisały siebie m.in. w rolach: zastępczyni dowódcy pułku "W polskim społeczeństwie od dawna funkcjonuje stereotyp damy i rycerza. Przyszedł czas zmian. Czas obalania mitów. Od pół roku towarzyszę dowódcy w prowadzeniu pułku.", Przewodniczącej partii "Kobiety są dziś potrzebne, by kultura polityczna odbiła się od dna" i Prezeski Polskiego Związku Piłki Nożnej "Stwórzmy warunki rozwoju i ewolucji piłki nożnej przede wszystkim w szkołach. Potrzebujemy wykwalifikowanych, chętnych do pracy, niebojących się wyzwań szkoleniowców."

Uczestniczki konkursu w swoich pracach często stwierdzały, że chcą mieć możliwość godzenia macierzyństwa z karierą zawodową i podkreślały pilną konieczność zmian w obszarze godzenia życia zawodowego z rodzinnym "kobiety nie powinny stać przed wyborem - kariera albo rodzina, potrzebne są m.in. przyzakładowe żłobki i przedszkola".

Duża część finalistek konkursu pochodzi z małych miast. Listy rekomendacyjne nauczycielek i nauczycieli dają obraz dziewczyn z wielkim talentem przywódczym i odwagą, angażujących się w działania społeczności lokalnej i skupiających wokół siebie otoczenie.

Finalistki konkursu spotkają się 14 czerwca w Warszawie z kobietami pełniącymi najwyższe funkcje kierownicze w świecie biznesu, mediów i polityki.

W Polsce kobiety są większością wśród osób z wykształceniem wyższym, a stanowią jedynie 33 proc. kadry kierowniczej, 2 proc. w zarządach firm oraz 7 proc. w radach i komisjach mających wpływ na polską naukę. Przełamywanie stereotypów na temat kobiet i władzy oraz promocja kobiet na najwyższych szczeblach decyzyjnych w nauce, polityce i gospodarce, jest konieczne dla zapewnienia Polsce zrównoważonego rozwoju i sukcesu gospodarczego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)