Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję lotniska w Obicach
Konsorcjum Polconsult & APA Kuryłowicz &
Associates zwyciężyło w konkursie na opracowanie koncepcji
architektoniczno-budowlanej i funkcjonalno-przestrzennej
Regionalnego Portu Lotniczego Kielce, który powstanie w Obicach.
16.02.2009 | aktual.: 17.02.2009 08:23
Wyniki konkursu, do którego zgłoszono pięć prac, ogłoszono w poniedziałek w Urzędzie Miasta w Kielcach.
Pierwsza nagroda w konkursie to 75 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia publicznego na opracowanie szczegółowej koncepcji architektoniczno-budowlanej i funkcjonalno-przestrzennej lotniska, projektu budowlanego wraz z niezbędnymi uzgodnieniami pierwszego etapu realizacji inwestycji "Budowa Regionalnego Portu Lotniczego - makroniwelacja".
Makroniwelacja to roboty ziemne, polegające na wyrównaniu terenu, które powinny wyprzedzić inne prace.
Według przewodniczącego sądu konkursowego prof. Piotra Nity z Politechniki Świętokrzyskiej, zwycięska praca charakteryzuje się bardzo wysokiej jakości warsztatem architektonicznym, "zarówno w sferze twórczego kształtowania kompozycji i architektury, jak i w zakresie przedstawionych bardzo szczegółowo rozwiązań funkcjonalnych i konstrukcyjnych". Widoczna jest w niej wiedza inżynierska i sprawność w specyfice projektowania lotnisk oraz dbałość o spójność wszystkich elementów.
_ Praca ta jako jedyna przedstawia nieszablonową propozycję rezygnacji z realizacji terminala pasażerskiego w pierwszym etapie funkcjonowania portu lotniczego, lokalizując jego funkcje tymczasowo na parterze celowo pod tym kątem zaprojektowanego budynku administracyjnego. Pomysł taki pozwolił uzyskać bardzo korzystne wskaźniki finansowania realizacji pierwszego etapu inwestycji _ - podkreślił Nita.
Dokumentacja ma powstać w ciągu sześciu miesięcy. Powołana przez gminę Kielce spółka akcyjna Port Lotniczy Kielce jeszcze jesienią tego roku lub wiosną przyszłego chce rozpocząć makroniwelację terenu. Zdaniem prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego jest szansa na to, że lotnisko - w optymistycznym wariancie - powstanie w 2014-2015 roku. Według niego są firmy zainteresowane udziałem w tej inwestycji.
Według prezydenta, spółka jest w tej chwili właścicielem 460 ha gruntu. Potrzebuje jeszcze około 50 ha, z czego połowa należy do prywatnych właścicieli, którzy nie chcą ich sprzedać. Zdaniem Lubawskiego realizację inwestycji przyspieszy nowa ustawa lotniskowa, która trafiła do podpisu prezydenta. Nowe przepisy mają ułatwić pozyskiwanie gruntów pod budowę lotnisk.