Trwa ładowanie...
d32t8vv

RPP dalej optymistyczna co do perspektyw inflacji - komunikat RPP

Mimo, że inflacja przejściowo pozostanie na
podwyższonym poziomie, to w średnim okresie jest bardziej
prawdopodobne, że inflacja zejdzie do celu niż, że pozostanie
powyżej - wynika z komunikatu po posiedzeniu RPP.

d32t8vv
d32t8vv

Mimo, że inflacja przejściowo pozostanie na podwyższonym poziomie, to w średnim okresie jest bardziej prawdopodobne, że inflacja zejdzie do celu niż, że pozostanie powyżej - wynika z komunikatu po posiedzeniu RPP.

RPP pozostawiła stopy w kwietniu bez zmian.

"W ocenie Rady w najbliższych miesiącach inflacja prawdopodobnie utrzyma się przejściowo na podwyższonym poziomie głównie ze względu na relatywnie wysoką dynamikę cen żywności oraz wzrost cen regulowanych, w tym przede wszystkim cen nośników energii" - napisano.

W marcu inflacja wzrosła do 3,6 proc. a w kwietniu może jeszcze wzrosnąć.

d32t8vv

"W średnim okresie recesja w gospodarce światowej przyczyniająca się do spowolnienia krajowego wzrostu gospodarczego będzie ograniczać presję inflacyjną w Polsce. W kierunku ograniczenia popytu, a przez to presji inflacyjnej będzie również oddziaływać stopniowe pogarszanie się sytuacji na rynku pracy oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw, a także zaostrzenie warunków kredytowania przez banki. W kierunku wzrostu cen będzie natomiast oddziaływać obserwowana wcześniej znaczna deprecjacja złotego" - napisano w komunikacie.

"Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu inflacyjnego za wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu. Decyzje Rady w nadchodzących miesiącach będą uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego, inflacji i sytuacji na rynkach finansowych w Polsce i na świecie oraz informacje dotyczące kształtowania się kursu złotego" - dodała RPP.

Dodatkowo za utrzymaniem łagodnego nastawienia przemawiają kiepskie wyniki gospodarki.

"Spadek produkcji przemysłowej, eksportu oraz sprzedaży detalicznej w pierwszych miesiącach 2009 r. wskazuje na nieznacznie niższy niż wcześniej przewidywano wzrost PKB w I kw. br. Jednocześnie dane o sytuacji gospodarczej za granicą potwierdzają pogłębienie się recesji u głównych partnerów handlowych Polski" - głosi komunikat.

RPP nie zmieniła zdania w kwestii wejścia do ERM2.

"RPP podtrzymuje dotychczasowe stanowisko, że przystąpienie Polski do mechanizmu kursowego ERM2 i strefy euro powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie, po uzyskaniu koniecznego poparcia politycznego dla zmian w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych aktach prawnych niezbędnych dla przyjęcia euro w Polsce" - napisano.

PAP

d32t8vv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32t8vv