RPP dyskutowała o efekcie II rundy i kursie - minutes (opis)
19.6. Warszawa (PAP) - Dyskusja na majowym posiedzeniu RPP
koncentrowała się na kształtowaniu się bieżącej inflacji, ocenie
ryzyka wystąpienia efektów drugiej rundy, sytuacji na...
19.06.2008 | aktual.: 20.06.2008 12:11
19.6. Warszawa (PAP) - Dyskusja na majowym posiedzeniu RPP koncentrowała się na kształtowaniu się bieżącej inflacji, ocenie ryzyka wystąpienia efektów drugiej rundy, sytuacji na rynku pracy, perspektywach wzrostu gospodarczego w Polsce i na świecie oraz kształtowaniu się kursu walutowego - wynika z opublikowanych w czwartek przez NBP minutes.
"(...) Podkreślano, że utrzymywanie się inflacji powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP, określonej na poziomie 3,5 proc., jest w decydującej mierze efektem wcześniejszego wzrostu cen żywności oraz dokonywanych podwyżek cen regulowanych. (...) Podkreślano jednak, że korzystne prognozy zbiorów w rolnictwie pozwalają oczekiwać dalszego obniżenia dynamiki cen żywność" - napisano w raporcie.
W minutes napisano, że za wysoką inflacje w Polsce i innych krajach odpowiadają czynniki na które RPP nie ma wpływu.
"Wskazywano, że na kształtowanie inflacji w wielu krajach, w tym w Polsce, w istotnym stopniu wpływają wzrosty cen na światowych rynkach żywności i ropy naftowej prowadzące do zmian cen relatywnych - a więc czynniki pozostające poza wpływem krajowej polityki pieniężnej. (....) Część członków Rady podkreślała, że dodatkowymi, w znacznym stopniu niezależnymi od polityki pieniężnej czynnikami oddziałującymi w kierunku wzrostu cen w nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej są: proces konwergencji cen i płac oraz ujednolicanie podatków pośrednich" - napisano w minutes.
RPP CHCIAŁA POCZEKAĆ DO PROJEKCJI
Z zapisu dyskusji na posiedzeniu wynika, że do podwyżki stóp nie doszło w maju, gdyż członkowie Rady chcieli zapoznać się z czerwcową projekcja inflacyjna.
Na posiedzeniu złożono jednak wniosek o podwyżkę stóp o 25 pb.
"Część członków Rady uznała jednak, że dokonane dotychczas podwyżki stóp procentowych wraz ze znaczącą aprecjacją złotego oraz oczekiwanym obniżeniem tempa wzrostu gospodarczego mogą okazać się wystarczające dla obniżenia inflacji do celu w średnim okresie. Większość członków była zdania, że pełniejsza ocena ryzyka utrzymania się inflacji na podwyższonym poziomie będzie możliwa po zapoznaniu się z czerwcową projekcją inflacji NBP. Argumenty te uzasadniały, ich zdaniem, brak zmiany stóp na bieżącym posiedzeniu Rady" - napisano w minutes. (PAP)
map/ dan/