Trwa ładowanie...
d10w09v

RPP nie wyklucza dalszego dostosowania pol. pien., gdyby pogorszyły

...

d10w09v
d10w09v

RPP nie wyklucza dalszego dostosowania pol. pien., gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu CPI do celu - komunikat RPP (opinia)

07.12. Warszawa (PAP) - Poniżej opinie do komunikatu po grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej:

Monika Kurtek, BANK POCZTOWY (e-mail)

"Dzisiejsza decyzja RPP, podobnie jak kilka poprzednich, nie była żadnym zaskoczeniem. Utrzymująca się na podwyższonym poziomie inflacja, w tym jej powrót powyżej 4,0 proc. r/r w październiku, słaby złoty i jednocześnie relatywnie dobra sytuacja polskiej gospodarki to warunki, które nie stwarzają obecnie przestrzeni do obniżek stóp procentowych. W najbliższych miesiącach przestrzeń ta będzie nadal ograniczona.

d10w09v

Wskaźnik CPI w listopadzie prawdopodobnie znajdzie się na poziomie wyższym niż w październiku, co oznaczać będzie da facto, iż jego zejście w okolice górnej granicy odchyleń od celu NBP w grudniu będzie mało prawdopodobne.

W styczniu, za sprawą wysokiej bazy odniesienia z początku br., inflacja obniży się, niemniej jednak utrzymujący się na słabszych poziomach kurs złotego, jak również podwyżki m.in. cen regulowanych i oleju napędowego z dniem 1 stycznia, mogą utrudnić i wydłużyć proces schodzenia inflacji w kierunku celu NBP, tj. 2,5 proc. To z kolei powstrzymywać będzie RPP przed rozpoczęciem obniżek stóp procentowych już w Q1'12 i wydaje się obecnie, że będą one miały miejsce dopiero w Q2'12. Ewentualne pogorszenie się perspektyw dla inflacji może skutkować tym, że stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie przez cały 2012 r."

Wojciech Matysiak, PEKAO (e-mail)

"(....) wpływanie na inflację poprzez podwyżkę stóp procentowych teraz, byłoby mocno spóźnione, ponieważ czynniki popytowe nie stanowią obecnie zagrożenia inflacyjnego. Charakter obecnej inflacji jest wyłącznie kosztowy, o czym świadczy wysoki poziom wskaźnika PPI. Można jednak oczekiwać, że w sytuacji spowolnienia gospodarczego przedsiębiorstwa nie będą w stanie przenosić wysokich kosztów na ceny konsumpcyjne. Skuteczniejszą metodą walki z inflacją jest obecnie przeciwdziałanie dalszemu wzrostowi kosztów, a więc ograniczanie silnej deprecjacji złotego. Przy założeniu nieosłabiania się złotego w 2012 roku oraz spadku cen surowców na świecie (co może mieć miejsce zważywszy na globalny spadek popytu) po 12 miesiącach poziom inflacji liczonej r/r może być już dużo niższy ze względu na wysoką bazę. Prognozę spadku inflacji w 2013 roku wobec 2012 roku przedstawił również NBP w swojej najnowszej projekcji, sporządzonej przy założeniu niezmienionych stóp procentowych.

d10w09v

W naszej ocenie obecnie władze monetarne będą kontynuowały politykę interwencji na rynku walutowym mających na celu zapobieganie gwałtownemu osłabianiu się złotego. Natomiast w perspektywie kilku miesięcy gorsze dane ze sfery realnej oraz perspektywa dalszego spowolnienia gospodarczego mogą skłonić RPP do obniżek stóp procentowych. Uważamy, że pierwsze sugestie o możliwej obniżce stóp procentowych ze strony władz monetarnych mogą pojawić się już w lutowym komunikacie, gdy pojawią się wyraźnie gorsze dane ze sfery realnej oraz potwierdzi się scenariusz spadku inflacji na początku roku".

BANK MILLENNIUM (e-mail)

"Podobnie jak w poprzednich miesiącach, w komunikacie dużo uwagi poświęcono pogorszeniu nastrojów w gospodarce światowej oraz niepewności na rynkach finansowych. Nowością jest zwrócenie uwagi na fakt, że wzrost kosztów finansowania i zacieśnienie polityki kredytowej przez banki może oddziaływać w kierunku dalszego osłabiania aktywności w strefie euro. Widać, że Rada jest świadoma ryzyka dla wzrostu wynikającego z ograniczonego dostępu do finansowania i zrobi wszystko żeby nie dopuścić do sytuacji +credit crunch+ w Polsce.

d10w09v

Oceniając sytuację w Polsce RPP, podobnie jak miesiąc temu, zauważyła że wzrost gospodarczy w III kw. był zbliżony do obserwowanego w pierwszej połowie roku, jednak wskaźniki koniunktury sugerują możliwe obniżenie aktywności gospodarczej w najbliższych kwartach, głównie za sprawą spowolnienia u głównych partnerów handlowych. Inflacja utrzymuje się powyżej celu banku centralnego, a w najbliższych miesiącach będzie nadal podwyższona, co jest związane z wcześniejszym wzrostem cen surowców na rynkach światowych oraz występującym w ostatnich miesiącach osłabieniem kursu złotego. Oczekiwane jest jednak obniżenie inflacji na początku 2012r. w związku z wygasaniem wpływu podwyżki podatku VAT oraz efektów znacznych wzrostów cen żywności i energii w pierwszej połowie 2011r.

W naszej ocenie podwyższona zmienność na rynkach finansowych oraz fakt, że kurs walutowy jest obecnie głównym zagrożeniem dla stabilności cen, będą powstrzymywały RPP przed zapowiedziami obniżek stóp procentowych. Po posiedzeniu prezes Belka zapowiedział ponadto, że NBP jest gotowy do interwencji stabilizujących sytuację na rynku finansowym. Sadzimy że kolejnym ruchem Rady będzie cięcie stóp, którego spodziewamy się w pierwszej połowie przyszłego roku. Obniżki mogłyby być przesunięte w czasie, jeżeli inflacja na początku 2012 r. nie będzie spadała w oczekiwanym obecnie tempie lub jeśli nastąpi znaczne osłabienie złotego". (PAP)

nik/ asa/

d10w09v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10w09v