Trwa ładowanie...
d1gd3zp

RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna 4,50 proc. (opinia, aktl.)

07.11. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,50 proc....

d1gd3zp
d1gd3zp

07.11. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w środę w komunikacie. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami, wszyscy z 23 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów uważali, że na listopadowym posiedzeniu decyzyjnym RPP obniży stopy procentowe. 22 ekonomistów było zdania, że będzie to obniżka o 25 pb, 1 ekonomista oczekiwał cięcia stóp o 50 pb.

Poniżej opinie:

RAFAŁ BENECKI, ING

"Decyzja Rady bez zaskoczeń. Decyzja ta powinna być neutralna dla złotego. Rynek stopy jest pozycjonowany na obniżki, wycenia 50 pb cięć przed końcem roku (wraz z dzisiejszą obniżką) i 120 pb w całym cyklu. Gdyby na konferencji po posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej wciąż prezentowała stanowisko oporne obniżkom, możliwa będzie przejściowa realizacja zysków na całej krzywej, gdyż spodziewamy się, że w ciągu najbliższych dwóch kwartałów dane z gospodarki nadal mogą być słabsze, co będzie sprzyjać dalszym obniżkom.

d1gd3zp

Czekamy na konferencję po Radzie, która pokaże jaka decyzja będzie prawdopodobna na posiedzeniu w grudniu"

PIOTR KALISZ, CITI HANDLOWY

"Decyzja zgodna z oczekiwaniami i długo wyczekiwana. Samą decyzję trudno komentować, kluczowy będzie komunikat i komentarze Rady oraz odniesienie do nowej projekcji. Inwestorzy na to czekają, szczególnie na jakiekolwiek sugestie prezesa Belki dotyczące tempa i skali obniżek".

PIOTR ŁYSIENIA, BANK POCZTOWY (E-MAIL)

d1gd3zp

"Zgodnie z naszymi oczekiwaniami i konsensusem rynkowym RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb (referencyjna wynosi obecnie 4,50 proc.) i rozpoczęła tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Do podjęcia takiej decyzji RPP skłoniły słabe dane z krajowej gospodarki, słabsze perspektywy wzrostu gospodarczego i spodziewane obniżanie się presji inflacyjnej w kolejnych miesiącach. Rada zapoznała się z najnowszą projekcją inflacji i PKB, która najprawdopodobniej również była czynnikiem wspierającym zwolenników złagodzenia polityki pieniężnej.

Więcej szczegółów stojących za dzisiejszą decyzją RPP, jak również wyniki projekcji inflacji i PKB, poznamy na dzisiejszej konferencji prasowej, która rozpocznie się o godzinie 16.00".(PAP)

fdu/ bg/ nik/ ana/

d1gd3zp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gd3zp