RPP: poprawia się koniunktura w polskiej gospodarce

Poprawia się koniunktura w polskiej gospodarce, a "relatywna" stabilizacja zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw może świadczyć o stopniowym wyhamowywaniu niekorzystnych tendencji na rynku pracy - poinformowała Rada Polityki Pieniężnej w komunikacie po zakończonym we wtorek posiedzeniu.

RPP: poprawia się koniunktura w polskiej gospodarce
Źródło zdjęć: © kobieta+WP+AFP

RPP pozostawiła na nim stopy procentowe na niezmienionym poziomie; główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc.

W uzasadnieniu do swojej decyzji Rada napisała, że napływające dane wskazują na dalszy wzrost aktywności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych oraz nieco słabszą niż w gospodarce amerykańskiej poprawę koniunktury w strefie euro.

- W gospodarkach rozwiniętych utrzymuje się jednak niekorzystna sytuacja na rynku pracy, a także w dalszym ciągu zmniejsza się akcja kredytowa. Jednocześnie przyspiesza wzrost PKB w największych gospodarkach wschodzących, w tym w Chinach, gdzie w ostatnim okresie zwiększyło się też ryzyko związane z nadmiernym wzrostem kredytu i cen aktywów - napisała Rada w uzasadnieniu. Zwróciła uwagę, że w takich gospodarkach nastąpił wzrost bieżącej inflacji, co wynikało głównie ze wzrostu cen energii.

- Ostatnie informacje dotyczące polskiej gospodarki wskazują na poprawę koniunktury gospodarczej. Pomimo wzrostu stopy bezrobocia, relatywna stabilizacja zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw może sygnalizować stopniowe wyhamowywanie niekorzystnych tendencji na rynku pracy - poinformowała RPP. Dodała, że w dalszym ciągu zmniejsza się akcja kredytowa w sektorze przedsiębiorstw oraz utrzymuje się wyraźnie niższy niż w ostatnich latach wzrost kredytów dla sektora gospodarstw domowych.

Rada przypomniała, że w grudniu 2009 r. roczna inflacja wzrosła do 3,5 proc., kształtując się na poziomie górnej granicy pasma odchyleń od celu (inflacyjnego NBP - PAP), który wynosi 2,5 proc. W ocenie Rady, w najbliższych miesiącach inflacja będzie obniżana. - W ocenie Rady, poprawa globalnej koniunktury i dokonane złagodzenie polityki pieniężnej sprzyjają powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu - prognozuje RPP.

Rada zwróciła uwagę na sytuację finansów publicznych. - Podjęcie działań mających na celu trwałe zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych sprzyjałoby stabilności makroekonomicznej oraz umożliwiło spełnienie kryteriów niezbędnych dla przyjęcia euro - napisano.

Rada podtrzymała dotychczasowe stanowisko, zgodnie z którym przystąpienie Polski do ERM II i strefy euro powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie, po uzyskaniu koniecznego poparcia politycznego dla zmian w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych aktach prawnych niezbędnych dla przyjęcia euro w Polsce.

Zgodnie z wtorkową decyzją RPP stopa referencyjna NBP będzie wynosić nadal 3,50 proc., stopa lombardowa 5,00 proc., depozytowa 2,00 proc., redyskonta weksli 3,75 proc., zaś dyskonta weksli 4,00 proc.

Źródło artykułu:PAP
rppkryzys gospodarczynbp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)