RPP powinna czekać na dane makro, w VIII raczej nie zaskoczą
Członek RPP Jan Czekaj powiedział
dziennikarzom, że należy czekać z ruchami w polityce pieniężnej na
napływające dane z gospodarki.
"Należy zaczekać. Będziemy musieli zobaczyć, co się dzieje w gospodarce. Będą napływały bieżące dane. Będziemy widzieli co się dzieje. Nic takiego wielkiego nie powinno zdarzyć się w sierpniu" - powiedział.
"Jakieś znaki osłabienia dynamiki wzrostu gospodarczego będą się pewnie pojawiać. Już pewne sygnały są. Trzeba będzie je przeanalizować pod kątem tego na ile są one wiarygodne, czy rzeczywiście potwierdzają osłabienie wzrostu gospodarczego" - zaznaczył.
Czekaj powiedział, że RPP bierze pod uwagę podwyżki stóp w eurolandzie oraz decyzje ościennych banków centralnych, jednak przy podejmowaniu decyzji przeważą czynniki wewnętrzne.
"Za drugi kwartał jest wysoka dynamika wynagrodzeń. Cząstkowe dane wskazywały, że będzie ona wysoka. Jest pytanie, że jeżeli zacznie się okres spowolnienia, to czy przedsiębiorstwa będą nadal tak chętnie płacić. Płace są ważnym czynnikiem, który jest brany pod uwagę w czasie podejmowania decyzji. Zobaczymy jak się będzie kształtowała sytuacja w najbliższym czasie. Dane, na które będziemy czekać to płace, PKB, kurs, eksport, import, saldo obrotów bieżących" - powiedział.
Podkreślił także, że sytuacja dotycząca bilansu płatniczego pogarsza się, choć nie powinna być jeszcze alarmująca.
"Sytuacja staje się bardziej złożona niż była dotychczas (jeśli chodzi o wyniki bilansu płatniczego - PAP). Gospodarka była do tej pory w miarę zrównoważona, w układzie wewnętrznym i zewnętrznym. Natomiast w tej chwili wygląda, że ta zewnętrzna zaczyna nam się z lekka pogarszać. Nie jest to oczywiście sytuacja alarmująca, ale nie jest też bez znaczenia" - skomentował ostatnie dane o deficycie na rachunku obrotów bieżących.
Jego zdaniem inflacja lipcowa będzie zbliżona do prognoz resortu finansów i wyniesie najprawdopodobniej 4,7-4,8 proc. (PAP)
jba/ kba/ map/ jtt/