Trwa ładowanie...
d3xd3cf

RPP uznała, że informacje z gospodarki uzasadniają pozostawienie stóp bez zmian - minutes

19.11. Warszawa (PAP) - RPP w październiku uznała, że ostatnie dane uzasadniają utrzymanie stóp bez zmian, a zbilansowanie ryzyk dla przyszłej inflacji powinno sygnalizować...

d3xd3cf
d3xd3cf

19.11. Warszawa (PAP) - RPP w październiku uznała, że ostatnie dane uzasadniają utrzymanie stóp bez zmian, a zbilansowanie ryzyk dla przyszłej inflacji powinno sygnalizować utrzymanie stóp przez kilka miesięcy - wynika z najnowszych minutes opublikowanych przez NBP.

"Rozważając decyzję o stopach procentowych, Rada uznała, że informacje dotyczące sytuacji gospodarczej, które napłynęły od ostatniego posiedzenia uzasadniają pozostawienie stóp bez zmian na bieżącym posiedzeniu" - napisano w raporcie.

Z minutes wynika, że część członków Rady była zdania, że w warunkach utrzymującej się niepewności dotyczącej ożywienia w gospodarce światowej i perspektyw wzrostu gospodarczego w Polsce oraz w świetle październikowej projekcji inflacji wskazującej na utrzymywanie się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP przez większość horyzontu projekcji uzasadniona jest ocena, że w średnim okresie prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji poniżej celu inflacyjnego jest wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu.

Inni członkowie argumentowali, że ożywienie w gospodarce światowej i polskiej oraz ryzyko wzrostu cen surowców na rynkach światowych i podwyżek cen regulowanych w Polsce, a także wyrównane prawdopodobieństwa ukształtowania się inflacji powyżej lub poniżej celu inflacyjnego pod koniec horyzontu październikowej projekcji uzasadniają ocenę, że prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego są zbliżone.

d3xd3cf

Jednak większość członków Rady uznała, że prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego są zbliżone.

"W ocenie części członków Rady sformułowanie zrównoważonego bilansu ryzyk dla przyszłej inflacji powinno sygnalizować, że stopy procentowe w najbliższych miesiącach pozostaną na niezmienionym poziomie, co nie wyklucza możliwości ich dostosowania w razie wystąpienia zmian istotnie wpływających na perspektywy inflacji i wzrostu gospodarczego" - napisano. (PAP)

map/ jtt/

d3xd3cf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xd3cf