RPP w '11 podniesie stopy proc. trzy razy po 25 pb w każdym kwartale - BZ WBK (opinia)
10.03. Warszawa (PAP) - Zapowiedź prezesa EBC Jean-Claude Tricheta dotycząca możliwej podwyżki stóp procentowych w strefie euro w kwietniu to istotny sygnał wspierający oczekiwania...
10.03. Warszawa (PAP) - Zapowiedź prezesa EBC Jean-Claude Tricheta dotycząca możliwej podwyżki stóp procentowych w strefie euro w kwietniu to istotny sygnał wspierający oczekiwania na podwyżkę również w Polsce - uważają ekonomiści z BZ WBK. Ich zdaniem RPP w tym roku podniesie stopy procentowe trzy razy, po 25 pb w każdym kwartale.
"Poprawa koniunktury gospodarczej, rosnące ceny surowców, coraz wyższa inflacja i oczekiwania inflacyjne będą skutkowały podwyżkami stóp procentowych w Polsce i strefie euro. Co prawda, Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na zmianę parametrów polityki pieniężnej w marcu, a treść komunikatu po posiedzeniu sugerowała, że potrzebne byłyby jakieś nowe +jastrzębie+ argumenty, aby zdecydowano się na podwyżkę już w kwietniu. Wydaje się jednak, że takim czynnikiem może być m.in. wypowiedź prezesa EBC Jean-Claude Tricheta, który na konferencji po ostatnim posiedzeniu wyraźnie zasugerował możliwość podwyżki stóp procentowych w strefie euro już w kwietniu" - napisali ekonomiści z BZ WBK w comiesięcznym raporcie.
"Biorąc pod uwagę, że RPP bardzo szczególną uwagę zwraca na globalne otoczenie, jest to istotny sygnał wspierający oczekiwania na podwyżkę również w Polsce. Podwyżki stóp procentowych są już wycenione na rynku finansowym. Wydaje nam się nawet, że w przypadku polskich rynkowych stóp procentowych wyceniona jest zbyt duża łączna skala podwyżek w tym roku" - dodali.
"My wciąż spodziewamy się jeszcze trzech ruchów po 25 pb w każdym kwartale. Podtrzymujemy również nasze prognozy na stopniowe umocnienie złotego w tym roku, choć proces ten w kwietniu nie będzie raczej zbyt gwałtowny biorąc pod uwagę wciąż dużą niepewność na rynkach globalnych (oczekiwanie na szczyt UE i wyniki stress-testów dla europejskich banków, zawirowania na Bliskim Wschodzie)" - uważają ekonomiści z BZ WBK.(PAP)
jba/ jtt/