RPP w najbliższym okresie może rozważyć zacieśnienie polityki pieniężnej (opinia)
04.04. Warszawa (PAP) - W najbliższym okresie Rada rozważy zacieśnienie polityki pieniężnej, o ile nie pojawią się sygnały wskazujące na wyraźne spowolnienie aktywności...
04.04.2012 | aktual.: 04.04.2012 17:38
04.04. Warszawa (PAP) - W najbliższym okresie Rada rozważy zacieśnienie polityki pieniężnej, o ile nie pojawią się sygnały wskazujące na wyraźne spowolnienie aktywności gospodarczej w Polsce i jednocześnie perspektywy powrotu inflacji do celu nie ulegną poprawie - wynika z komunikatu po kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
Poniżej opinie:
WOJCIECH MATYSIA, PEKAO SA (mail)
"W komunikacie RPP zwróciła uwagę, że niektóre wskaźniki dotyczące Polski, w tym dane o produkcji w przemyśle i budownictwie, oraz część wyprzedzających wskaźników koniunktury sygnalizują pewne osłabienie tendencji wzrostowych. Jednak inne dane, w tym dane o sprzedaży detalicznej, świadczą o tym, że skala spowolnienia wzrostu aktywności gospodarczej nie powinna być duża. RPP zaprezentowała bardziej +jastrzębią+ retorykę w kwietniowym komunikacie względem marcowego, na co wskazuje taki jego fragment: +W ocenie Rady oczekiwana niewielka skala spowolnienia polskiej gospodarki w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania się inflacji w średnim okresie powyżej celu. Z związku z powyższym w najbliższym okresie Rada rozważy zacieśnienie polityki pieniężnej, o ile nie pojawią się sygnały wskazujące na wyraźne spowolnienie aktywności gospodarczej w Polsce i jednocześnie perspektywy powrotu inflacji do celu nie ulegną poprawie+.
W naszej ocenie stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca pierwszego półrocza br. Przed zacieśnieniem polityki monetarnej Radę powstrzymują niepewne perspektywy dla gospodarki światowej, pomimo spadku awersji do ryzyka i uspokojenia nastrojów na rynkach finansowych po przeprowadzeniu operacji LTRO przez Europejski Bank Centralny. Podwyżce stóp procentowych nie będą również, w naszej ocenie, sprzyjały publikacje krajowych danych makroekonomicznych. Już dane za luty wskazały na wyraźny spadek dynamiki produkcji przemysłowej. Dane za kolejne miesiące mogą potwierdzić spowolnienie aktywności gospodarczej. Szacujemy, że tempo wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale 2012 roku wyniesie około 3,5 proc. r/r, a więc obniży się względem 4,3 proc. r/r odnotowanych w czwartym kwartale ub. r. W najbliższych miesiącach spodziewamy się także spadku inflacji (w marcu oczekujemy odczytu CPI na poziomie 3,8 proc. r/r), choć naszym zdaniem perspektywy jej powrotu do celu inflacyjnego (2,5 proc.) są odległe. Uważamy, że w
tym roku wskaźnik CPI może utrzymywać się nawet nieco powyżej górnej granicy dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu (3,5 proc.), przede wszystkim ze względu na silny wzrost kosztów, w związku z drożejącymi surowcami i paliwami.
Istotnym czynnikiem, który powstrzymywał RPP przed podwyżką stóp procentowych, jest także umocnienie złotego od początku br. Przedstawiciele władz monetarnych w swoich wypowiedziach często zwracali uwagę, że umocnienie to doprowadziło do zacieśnienia warunków monetarnych. Wyrażali jednak obawę o trwałość tego umocnienia i, wobec wciąż dużej niepewności dotyczącej sytuacji w strefie euro, wątpliwości te nadal wydają się być uzasadnione.
Dane ze sfery realnej za pierwsze półrocze, a także wskaźniki wyprzedzające publikowane w miesiącach letnich, mogą określić kierunek polityki pieniężnej w drugim półroczu. Jeżeli dane te nie będą dawały nadziei na ożywienie aktywności gospodarczej w średnim okresie, a scenariusz spadku inflacji potwierdzi się, możliwe jest nawet poluzowanie parametrów polityki monetarnej. Jeżeli jednak spowolnienie gospodarcze okaże się płytsze od oczekiwań, a czynniki kosztowe będą podtrzymywały inflację powyżej górnego ograniczenia dopuszczalnych odchyleń od celu, w RPP może znaleźć się większość dla wniosku o podwyżkę stóp".
MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (mail)
"Podobnie jak w ostatnich ośmiu miesiącach RPP utrzymała dziś stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Jednocześnie zaostrzony został dotychczasowy, i tak już +jastrzębi+, ton komunikatu po posiedzeniu Rady. Zapis wskazujący na możliwość podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu jest wyraźnym sygnałem że Rada jest już do tego gotowa i że wcześniejsze zapowiedzi, wbrew pojawiającym się komentarzom, nie miały charakteru tylko tzw. +interwencji słownych+. Czy Rada rzeczywiście stopy procentowe podwyższy zależeć będzie przede wszystkim od danych, jakie w najbliższym czasie będą publikowane. Biorąc pod uwagę że inflacja w marcu najprawdopodobniej obniżyła się do ok. 3.8 proc. r/r, wolniejsze było tempo wzrostu sprzedaży detalicznej i relatywnie niskie produkcji przemysłowej - być może RPP jedynie rozważy podwyżkę, ale jeszcze jej nie dokona. Prawdopodobieństwo podwyżek - po dzisiejszym komunikacie - jest jednak wysokie, obniżek natomiast zerowe, na co zwracałam uwagę już kilka miesięcy temu".
(PAP)
map/ asa/