RPP zbliża się do końca pewnego etapu w polityce łagodzenia - prezes NBP (opinia)

09.01. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej zbliża się do końca pewnego etapu w polityce łagodzenia - ocenił w środę prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem obniżka w lutym nie...

09.01. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej zbliża się do końca pewnego etapu w polityce łagodzenia - ocenił w środę prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem obniżka w lutym nie jest wykluczona, ale wówczas należałoby się liczyć, że w kolejnym miesiącu lub miesiącach nastąpiłaby przerwa w obniżkach.

Poniżej opinie:

WOJCIECH MATYSIAK, PEKAO SA (mail)

"Oceniamy, że w lutym RPP nie zmieni stóp procentowych. Uważamy, że władze monetarne będą chciały zapoznać się z wynikami marcowej projekcji inflacyjnej. Nowy raport o inflacji prawdopodobnie pokaże niższą prognozowaną ścieżkę inflacji niż projekcja z listopada ub. r. Szacujemy, że już w grudniu inflacja CPI powróciła w okolice celu inflacyjnego NBP, a w pierwszym półroczu 2013 może obniżyć się nawet do poziomu dolnej granicy dopuszczalnego przedziału odchyleń inflacji od celu (wynoszącej 1,5 proc.). Taki scenariusz inflacyjny może skłonić RPP do jeszcze jednej obniżki stóp. Spodziewamy się, że dojdzie do niej w marcu. Naszym zdaniem skala obniżki wyniesie również 25 pb i w jej efekcie stopa referencyjna ukształtuje się na poziomie 3,75 proc.".

PIOTR ŁYSIENIA, BANK POCZTOWY (mail)

"Dzisiejsza decyzja nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę układ sił w RPP, który ukształtował się w ostatnich tygodniach. Rynek był przekonany, że RPP obniży stopy o 25 pb po słowach członków Rady, którzy wskazywali na konieczność stopniowego łagodzenia polityki pieniężnej. Komunikat po posiedzeniu oraz wypowiedzi prezesa M.Belki nie wskazują jednoznacznie na datę kolejnej obniżki stóp procentowych. Prezes Belka powiedział, że w lutym kolejna obniżka stóp procentowych jest możliwa, ale przerwa w cyklu łagodzenia polityki monetarnej nie jest wykluczona. W naszej ocenie RPP poczeka z dalszym cięciem stóp procentowych do marcowej projekcji inflacji i PKB. Oczekiwany spadek inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP będzie czynnikiem, który najprawdopodobniej przekona część członków Rady do obniżenia kosztu pieniądza i dzięki temu wsparcia wzrostu PKB w okresie spowolnienia gospodarczego. Po marcowej obniżce o 25 pb do poziomu 3,75 proc. członkowie Rady będą obserwować napływające dane i dalsze łagodzenie polityki
pieniężnej będzie zależało od stanu krajowej gospodarki".

GRZEGORZ MALISZEWSKI, BANK MILLENNIUM (mail)

"Tak jak wskazywaliśmy we wcześniejszych komentarzach dotychczasowe oczekiwania rynku co do skali redukcji stóp, zakładające spadek stopy referencyjnej do 3 proc. lub poniżej, były zbyt agresywne. Stąd decyzja Rady wywołała korektę na rynku obligacji i umocnienie złotego. Tak jak sugerowaliśmy, w lutym możliwa jest przerwa w cyklu, choć z wypowiedzi prezesa wynika, że nie jest to przesądzone. Można jednak założyć, że RPP jeszcze tylko raz obniży stopy procentowe w pierwszym kwartale i kolejne miesiące powinny przynieść stabilizację parametrów polityki pieniężnej. Jeszcze jedna +korekcyjna+ obniżka stóp możliwa jest pod koniec drugiego kwartału. Nasz scenariusz zakładający spadek stopy referencyjnej do poziomu 3,50 proc. pozostaje aktualny".(PAP)

map/ asa/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansestopy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)