Trwa ładowanie...
d1pf37y

Ruda Śląska/ Lokalne władze inwestują w instalacje fotowoltaiczne

Samorząd Rudy Śląskiej inwestuje w instalacje fotowoltaiczne - wkrótce, kosztem 800 tys. zł, pojawią się one przy trzech obiektach sportowych w mieście. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej obniżą się koszty utrzymania tych obiektów - zaznaczają lokalne władze.

Share
d1pf37y

Jak podał w poniedziałek rudzki magistrat, jeszcze w tym nowe instalacje pojawią się na dwóch krytych basenach i hali sportowej. Inwestycje mają kosztować około 800 tys. zł. Lokalne władze liczą, że ponad połowa tej kwoty wróci do miejskiej kasy dzięki dofinansowaniu unijnemu z regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020.

"Kładziemy duży nacisk na to, żeby realizować w mieście inwestycje, które obniżają koszty utrzymania już istniejących obiektów. Mowa tu przede wszystkim o termomodernizacjach placówek oświatowych oraz budynków użyteczności publicznej. W te działania wpisuje się również montaż odnawialnych źródeł energii w postaci instalacji fotowoltaicznych" - podkreśliła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Takie instalacje wykonane zostaną na terenach w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch basenów krytych - przy ul. Chryzantem w dzielnicy Ruda oraz przy ul. Pokoju w Nowym Bytomiu. Kolejna będzie wykonana w hali sportowej w Orzegowie.

"Fotowoltaika wykorzystana zostanie do produkcji energii elektrycznej, która w przypadku basenów posłuży głównie do zasilania instalacji odpowiedzialnej za technologię wody basenowej. Cześć wyprodukowanej energii elektrycznej wykorzystana zostanie również do oświetlenia wewnątrz obiektów. W szczególności dotyczy to hali sportowej w Orzegowie" - wylicza dyrektor MOSiR Zygmunt Grzybek.

d1pf37y

Jak przekonują rudzcy urzędnicy, wykorzystanie fotowoltaiki daje spore oszczędności. Dzięki podobnej instalacji, działającej od roku przy basenie letnim w Rudzie Śląskiej, od początku czerwca do końca sierpnia br. udało się "wyprodukować" ponad 13 tys. kilowatogodzin energii elektrycznej. "Jeżeli przeliczy się to na pieniądze, to daje to ok. 6,5 tys. zł oszczędności na wydatkach za energię elektryczną" - zaznaczył Grzybek.

Sama inwestycja polegać będzie na wykonaniu przy każdym obiekcie minifarm fotowoltaicznych, stanowiących według przepisów tzw. mikroinstalacje. "Każdorazowo instalację tworzyć będzie 160 modułów fotowoltaicznych, zamontowanych na specjalnych konstrukcjach osadzonych w gruncie. Teren tak wykonanych farm będzie ogrodzony i objęty monitoringiem" - wyjaśnił naczelnik wydziału inwestycji w Rudzie Śląskiej Piotr Janik.

Przetarg na wykonanie instalacji już się zakończył. Lada dzień zostaną podpisane umowy w tej sprawie. Wykonawcy będą mieli po 2 miesiące na wykonanie prac. Wykonanie trzech instalacji kosztować ma łącznie blisko 800 tys. zł, jednak ogólne wydatki, które miasto poniesie na wykonanie instalacji, w ostatecznym rozrachunku mogą być znacznie niższe - magistrat stara się o dofinansowanie tych inwestycji ze środków unijnych.

"W marcu złożyliśmy wniosek o dotację. Aktualnie przechodzi on ocenę formalną. W przypadku przyznania dofinansowania, miasto może liczyć na ponad 450 tys. zł zwrotu" - podała naczelnik wydziału rozwoju miasta Aleksandra Kruszewska.

d1pf37y

Władze Rudy Śląskiej starają się także o dofinansowanie na budowę instalacji odnawialnych źródeł energii w gminnym budownictwie jednorodzinnym. Złożony projekt przewiduje wykonanie 51 instalacji. Mieszkańcy, którzy zdecydowaliby się wziąć udział w tym programie, mogliby liczyć nawet na 77 proc. dofinansowania do inwestycji. Dodatkowo planowane jest wykonanie instalacji OZE na trzech budynkach urzędu miasta. Wnioskowana kwota wynosi w tym przypadku ponad 450 tys. zł.

d1pf37y

Podziel się opinią

Share
d1pf37y
d1pf37y