Ruszają przedświąteczne kontrole
W najbliższy poniedziałek ruszy kolejna fala przedświątecznych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy .
W najbliższy poniedziałek ruszy kolejna fala przedświątecznych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w placówkach handlowych. Inspektorzy sprawdzą zarówno małe sklepiki, jak i hipermarkety. W pierwszej kolejności kontrole zjawią się u tych pracodawców, u których już wcześniej były zgłaszane nieprawidłowości.
Bożena Borys-Szopa, główny inspektor pracy, zaapelowała do pracodawców z branży handlowej o przestrzeganie praw pracowniczych. Kontrole PIP pokazują, że w okresie przedświątecznym u przedsiębiorców – wraz ze wzmożoną sprzedażą – rośnie skłonność do naruszania prawa pracy, zwłaszcza przepisów o czasie pracy i wymagań ergonomii.
Z badań wynika, że kasjer sprzedawca w ciągu sześciu godzin pracy w supermarkecie przekłada ponad dwie tony produktów.
Inspekcja zwróci szczególną uwagę na transport towarów w sklepach, nie tylko ze względu na zagrożenia z tym związane. W tym roku PIP jest ogólnoeuropejskim koordynatorem kampanii „Ręczne przemieszczanie ciężarów 2008”. Obejmuje ona szkolenia i kontrole dotyczące bezpiecznego transportu ciężarów przez pracowników.
W święta wielkanocne obowiązują przepisy zakazujące pracy w placówkach handlowych. Tak samo, jak to było podczas świąt Bożego Narodzenia, w oddziałach Inspekcji Pracy czynne będą telefony, pod którymi będzie się przyjmować zgłoszenia wszelkich naruszeń zakazu.
– Wszystkie sygnały zostaną sprawdzone. Ustalimy, czy faktycznie w placówce handlowej w dni świąteczne pracowano. Inspektorzy nie będą interweniowali bezpośrednio po zgłoszeniu, pojawią się u pracodawcy, na którym ciąży podejrzenie naruszenia prawa, w najbliższym możliwym terminie – mówi Roman Giedrojć, zastępca głównego inspektora pracy.
Przypomina też, że wykładnia przepisów ograniczających pracę w handlu pozostaje bez zmian. Chociaż w kodeksie pracy pojęcie placówki handlowej nie zostało zdefiniowane, można przyjąć, że zakaz pracy w święta obejmuje wszelkie instytucje i zakłady, których główną działalnością jest działalność handlowa – zarówno hurtowa, jak i detaliczna.
Wyjątkiem są apteki, ponieważ zgodnie z ustawą z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne są placówkami ochrony zdrowia publicznego, w których osoby uprawnione świadczą usługi farmaceutyczne. Z tego powodu nie obejmuje ich zakaz określony w art. 1519a kodeksu pracy.
Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy także stacje benzynowe należy zaliczyć do placówek usługowych wykonujących prace konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.
Mimo że od kilku lat branża handlowa jest stale monitorowana przez PIP, nadal kontrole ujawniają liczne przypadki łamania prawa. Pocieszające jest to, że z każdą kontrolą liczba stwierdzanych nieprawidłowości maleje.
W 2007 r. PIP skontrolowała 78 super- i hipermarketów należących do 28 sieci handlowych. Po kontrolach wydano 1264 nakazy usunięcia uchybień bądź wstrzymania prac. Inspektorzy nałożyli również 52 mandaty na kwotę ok. 42 tys. zł.
Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło prowadzenia ewidencji czasu pracy, nieudzielania urlopu wypoczynkowego, przekraczania norm czasu pracy.
– Główną przyczyną takiego stanu jest zbyt małe zatrudnienie w stosunku do faktycznych potrzeb firmy. Pracodawca nie zatrudnia nowych osób, tylko zleca dodatkowe zajęcia starym pracownikom, a ci nie zdołają ich zrealizować w granicach 40-godzinnego tygodnia pracy – mówi Piotr Wojciechowski, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego GIP.
Zobacz też:
PALACZE DO DOMU
ULGA ANTYRODZINNA