Ruszył pilotażowy projekt zatrudnienia dla młodych mam
Innowacyjny w skali kraju model elastycznego zatrudniania matek, których
dzieci mają do 6 lat, testuje Miejski Urząd Pracy w Kielcach. Wyniki pilotażowego projektu mają być
podstawą zmian w ustawie o zatrudnieniu.
Innowacyjny w skali kraju model elastycznego zatrudniania matek, których dzieci mają do 6 lat, testuje Miejski Urząd Pracy w Kielcach. Wyniki pilotażowego projektu mają być podstawą zmian w ustawie o zatrudnieniu.
Projekt "PI Novum subsydium" realizowany przez kielecki urząd pracy został stworzony specjalnie dla młodych matek, którym trudno jest pogodzić wychowanie dziecka z powrotem do pracy.
"Nasz projekt zakłada pracę na pół etatu, czyli 20 godzin tygodniowo, i to w czasie, który matka będzie indywidualnie ustalać z pracodawcą. Przy połowie etatu mogą to być cztery dni po pięć godzin pracy dziennie albo dwa dni po dziesięć godzin. Rozpoczęliśmy nabór zainteresowanych projektem pań, rozmawiamy też z pracodawcami zainteresowanymi zatrudnieniem ich" - wyjaśnił PAP rzecznik Miejskiego Urzędy Pracy w Kielcach Rafał Szwed.
MUP będzie przez rok będzie płacić 60 mamom za pracę na pół etatu ok. 800 zł netto miesięcznie (110 proc. zasiłku dla bezrobotnych)
. Roczne zatrudnienie powinno pokazać pracodawcy, że kobiety - choć obciążone także obowiązkami opieki nad małym dzieckiem - są odpowiedzialnymi i wywiązującymi się ze swoich obowiązków pracownikami.
"Mamy nadzieję, że po rocznym subsydium pracodawcy przekonają się do przedłużenia umów o pracę na takich samych bądź podobnych zasadach. Ewaluacja projektu będzie dokładnie analizowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które nasze przedsięwzięcie traktuje jako krajowy pilotaż, mogący stać się jednym z działań zapisanych w ustawie o zatrudnieniu" - dodał Szwed.
Projekt "PI Novum subsydium" jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego realizacja będzie kosztować 1,5 mln zł.
(AS)