Trwa ładowanie...

Ruszyły konsultacje ws. prezydenckiego programu dla rodziny

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie prezydenckiego programu "Dobry Klimat dla Rodziny". Jesteśmy otwarci na różne propozycje - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po poniedziałkowym spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych.

Ruszyły konsultacje ws. prezydenckiego programu dla rodzinyŹródło: Jupiterimages
d4layxf
d4layxf

W spotkaniu uczestniczyli: szef klubu PO Rafał Grupiński i Sławomir Piechota; z PiS - posłanka Józefa Hrynkiewicz; z Ruchu Palikota - Zofia Popiołek i Wincenty Elsner; z SLD - Katarzyna Piekarska; z PSL - senator Andżelika Możdżanowska i wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak; z SP - Andrzej Romanek. W spotkaniu wzięli także udział: małżonka prezydenta Anna Komorowska oraz prezydenccy ministrowie: Irena Wóycicka i Sławomir Rybicki.

Prezydent ocenił spotkanie jako udane i otwierające perspektywę na dalszą współpracę. - Po deklaracjach wszystkich praktycznie środowisk politycznych oceniam, że jest dobry klimat dla rodziny, także w kręgach środowisk politycznych - podkreślił podczas briefingu.

Jak mówił Komorowski, chodzi o stworzenie minimum programowego polityki rodzinnej. Zaznaczył, że chciałby, aby to minimum programowe było uzgodnione i realizowane w czasie dłuższym niż jedna kadencja rządu, parlamentu, prezydenta. - Chciałbym bardzo, aby to minimum oznaczało też minimum zgody i akceptacji, że coś jest najważniejsze - dodał.

Przygotowany w Kancelarii Prezydenta program "Dobry Klimat dla Rodziny" zawiera 44 rekomendacje. Wśród propozycji jest np. ustanowienie kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie i zastąpienie nią obecnego sposobu obliczania ulgi na wychowanie dziecka, w myśl zasady, że im w rodzinie jest więcej dzieci, tym kwota będzie wyższa.

d4layxf

Prezydent chciałby też wprowadzenia ogólnopolskiej "karty dużych rodzin", ustanawiającej powszechne zniżki w opłatach za usługi publiczne dla rodzin wielodzietnych. Jak podkreślał podczas briefingu, nie wymaga to wydatków z budżetu centralnego, ani wprowadzania nowych ustaw. - Już dziś wiele samorządów wprowadziło takie karty - dodał.

Komorowski zwrócił uwagę, że niektóre zaproponowane w programie rozwiązania wymagają wydatków budżetowych oraz zmian legislacyjnych, dlatego potrzebne są także konsultacje z rządem. Dodał, że rozmawiał już w tej sprawie z premierem Donaldem Tuskiem.

Komorowski podkreślił, że "to ostatni moment na podjęcie skutecznej akcji", ponieważ program można jeszcze adresować do licznej grupy potencjalnych rodziców z wyżu demograficznego. - Za parę lat, kiedy zacznie się starzeć obecny wyż demograficzny, będziemy mogli taki program adresować do o wiele mniejszej liczby potencjalnych matek i ojców - mówił prezydent.

Komorowski zachęcał także media do tworzenia dobrego klimatu dla rodziny, np. poprzez pokazywanie i promowanie samorządów, które wprowadziły Kartę Dużej Rodziny.

d4layxf

Prezydent po briefingu odznaczył kilkanaście rodzin wielodzietnych oraz rodzin zastępczych Złotymi Krzyżami Zasługi "w uznaniu wielkiej dobroci serca, mądrości i ofiarności włożonych w trud wychowania dzieci w rodzinie opartej na wspólnych wartościach moralnych z zachowaniem współpracy i szacunku dla drugiego człowieka".

- Dziękujemy, że potwierdzacie, że rodzina, także rodzina zastępcza, jest najlepszym miejscem, gdzie można osiągać najlepsze efekty wychowawcze, także w zakresie kształtowania postaw obywatelskich, ludzkich i kształtowania czegoś, bez czego trudno jest żyć, przekonania że samemu się zależy od innych, ale że innym także ode mnie wiele się należy - mówił Komorowski.

- Rodzicielstwo i wysiłek rodzicielski polegający na dawaniu z siebie bardzo wiele może być źródłem także niebywałej satysfakcji i radości. I może być źródłem nadziei dla całej Polski - podkreślił na zakończenie i życzył odznaczonym rodzinom satysfakcji rodzicielskiej i patriotyczno-obywatelskiej.

d4layxf

Prezydencki program polityki rodzinnej, który jest dostępny na stronie internetowej prezydenta, wskazuje potrzebę wprowadzenia kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie i zastąpienie nią obecnego sposobu obliczania ulgi na wychowanie dziecka, w myśl zasady, że im w rodzinie jest więcej dzieci, tym kwota będzie wyższa. Prezydent chciałby też wprowadzenia ogólnopolskiej "karty dużych rodzin" ustanawiającej powszechne zniżki w opłatach za usługi publiczne dla rodzin wielodzietnych.

W programie jest też mowa o konieczności opracowania, wspieranego ze środków publicznych, programu mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach; Kancelaria proponuje też, by zakup mieszkania mógł być wspomagany przez uruchomienie systemu oszczędzania na cele mieszkaniowe. Zaproponowano też uproszczenie przepisów budowlanych oraz przyspieszenie uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego.

W kwestii organizacji czasu pracy w programie postuluje się ograniczenie skali pracy ponadwymiarowej, ponieważ, według jego autorów, zbyt wielu rodziców pracuje więcej niż 40 godzin tygodniowo. Zaproponowano też rozszerzenie stosowania elastycznej organizacji czasu pracy, a także pracy w niepełnym wymiarze.

Program wskazuje też potrzebę zwiększenia liczby miejsc opieki dla dzieci do lat 3; wprowadzenia górnego limitu wysokości opłaty za opiekę w żłobkach i przedszkolach, a także obowiązkowego nauczania przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie".

d4layxf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4layxf