Trwa ładowanie...
d4d2t2q
d4d2t2q

RWE Stoen Operator: Inwestycje sieciowe mogą wynieść nawet 1,6 mld zł do 2019

Warszawa, 27.08.2015 (ISBnews) - RWE Stoen Operator kontynuuje prace związane z rozbudową i modernizacją warszawskiej sieci elektroenergetycznej w ramach planu inwestycji sieciowych na lata 2014-2019, który o ile nie nastąpią istotne zmiany gospodarce, może wynieść nawet 1,6 mld zł, poinformował prezes RWE Stoen Operator Robert Stelmaszczyk. Ma to przyczynić się do transformacji Warszawy w inteligentne miasto przyszłości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4d2t2q

?Według prognoz w 2030 roku w Warszawie może mieszkać nawet 3 mln mieszkańców. Realizowane przez nas inwestycje sieciowe pozwolą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne stolicy. Z kolei dzięki infrastrukturalnemu wsparciu dla rozwoju mikrogeneracji, warszawska sieć elektroenergetyczna będzie gotowa do pełnienia roli fundamentu inteligentnego miasta" - powiedział Stelmaszczyk, cytowany w komunikacie.

?W ramach projektu Realny Wymiar Energii, RWE Stoen Operator zainstalował do tej pory 60 tys. nowoczesnych liczników na terenie Pragi Płd. u klientów indywidualnych wraz z całym systemem umożliwiającym zdalny odczyt danych. Do końca br. spółka planuje instalację pozostałych 40 tys. liczników. Równolegle realizowany jest proces usprawniania sieci, który ma na celu poprawę i ulepszenie przepływu danych między licznikami, a całym systemem elektroenergetycznym" - czytamy w komunikacie.

W ramach planu inwestycji RWE Stoen Operator na lata 2014-2019 prowadzone są prace, które koncentrują się przede wszystkim na budowie nowych połączeń 110kV i poprawie parametrów istniejących linii. 1 lipca 2015 RWE Stoen Operator załączył pod napięcie setny kilometr linii kablowej 110kV. Budowane są nowe oraz modernizowane istniejące stacje GPZ, podano również.

d4d2t2q

?Największym projektem w tym zakresie jest rozpoczęta modernizacja rozdzielni 220/110/15kV GPZ Towarowa. W jej skład wchodzi rozdzielnia 220kV (napowietrzna), która jest największą rozdzielnią należącą do operatorów systemów dystrybucyjnych w Polsce. Ze względu na położenie w bezpośrednim centrum miasta obiekt ten ma duże znaczenie dla pracy warszawskiej sieci elektroenergetycznej. Oprócz rozdzielni 220kV w skład GPZ Towarowa wchodzi także rozdzielnia 110kV oraz 15kV. W ramach modernizacji GPZ Towarowa powstanie nowy budynek, który zostanie wyposażony w nowe urządzenia. Demontażowi ulegną stare rozdzielnie. W efekcie powstanie pierwsza w historii RWE Stoen Operator rozdzielnia 220kV wykonana w technologii GIS (wnętrzowa). Planowe zakończenie prac przewidziane jest w połowie 2017 roku" - czytamy dalej.

Trwa budowa linii kablowej 110kV Towarowa-Muranów-Centrum-Powiśle. Z powodu zlokalizowania w ścisłym centrum Warszawy oraz na terenach objętych nadzorem Konserwatora Zabytków, prace które rozpoczęły się wiosną br. potrwają do połowy 2016 roku. Budowa linii ma na celu poprawę zasilania Warszawy w stanach awaryjnych w sieci 110kV oraz zapewnienie możliwości uruchomienia nowych transformacji 110/15kV w centrum Warszawy dla zasilania nowych odbiorców. Prace kontynuowane są wzdłuż ul. Marszałkowskiej, ul. Królewskiej, ul. Towarowej, al. Solidarności, ul. Nowolipki i al. Jana Pawła II. Nie będą jednak utrudniały ruchu pojazdów. Do budowy linii o długości ok. 7 km zużytych zostanie ponad 20 km kabla 110kV, wskazuje komunikat.

?W trakcie budowy jest też dwutorowa linia kablowa 110kV o długości ok. 9 km łącząca EC Siekierki z RPZ Południowa, umożliwiająca zasilanie RPZ Cybernetyki napięciem 110kV. Prace na tym odcinku rozpoczęły się w czerwcu br. i potrwają do marca przyszłego roku. Trasa linii Południowa-Stegny-Siekierki przebiega przez ul. Cybernetyki, przy wiadukcie przy ul. Marynarskiej, ul. Wołoskiej, ul. Woronicza, ul. Idzikowskiego i ul. Gołkowskiej. Dalej linia biegnie przez teren Królikarni oraz pod Jeziorkiem Czerniakowskim. Do budowy linii zostanie zużytych ponad 56 km kabla 110kV" - wskazano również.

Dodatkowo 22 czerwca bieżącego roku RWE Stoen Operator podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dofinansowanie projektu ?Ograniczenie strat energii poprzez wymianę transformatorów w RWE Stoen Operator Sp. z o.o." Projekt obejmuje wymianę 47 transformatorów 15kV/0,4kV w latach 2014-2015 na jednostki o niższych stratach i korzystniejszych parametrach technicznych. Całkowity koszt projektu to około 2 mln zł brutto, a maksymalne dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności UE wyniesie ponad 0,72 mln zł. Wymiana 47 transformatorów SN/nN pozwoli na zaoszczędzenie ponad 206 MWh energii elektrycznej rocznie i uniknięcie emisji 0,18 tys. ton CO2, podsumowano w komunikacie.

d4d2t2q

Podziel się opinią

Share
d4d2t2q
d4d2t2q