Trwa ładowanie...
d1gguto
02-11-2015 16:05

Rybnik walczy z niską emisją; rusza antysmogowa kampania

Rybnik, jedno z miast w województwie śląskim, które w sezonie grzewczym odnotowuje znaczne zanieczyszczenie powietrza, rusza z kampanią billboardową informującą o szkodliwości smogu - poinformował w poniedziałek Urząd Miasta.

d1gguto
d1gguto

Miejskie billboardy pojawią się przy ulicach prowadzących do i z Rybnika.

"Źródłem zanieczyszczenia powietrza w okresie zimowym bardzo często są przydomowe kotłownie i piece. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na fakt, że to, czym oddychamy, w dużej mierze zależy od nas samych, że sytuację może poprawić np. rezygnacja ze spalania gorszej jakości paliw i odpadów" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

"Wszyscy musimy sobie uświadomić, że ograniczanie niskiej emisji to działanie długofalowe, wymagające sporego wysiłku władz miasta, ale i zaangażowania mieszkańców" - dodał Kuczera.

Akcja billboardowa jest uzupełnieniem zainicjowanej przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS) w partnerstwie ze stowarzyszeniem Krakowski Alarm Smogowy kampanii społecznej "Wyjście smoga", która stawia sobie za cel walkę o lepszą jakość powietrza. Kampania przestrzega przed smogiem - "Smog zabija", oraz przed paleniem w przydomowych piecach m.in. odpadami - "Palenie poważnie szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu". "Szacuje się, że z powodu zanieczyszczeń powietrza w Polsce każdego roku umiera przedwcześnie ok. 45 tys. osób" - można przeczytać na billboardach.

d1gguto

Intensywne prace nad poprawą sytuacji aerosanitarnej w mieście podjął powołany w mieście zespół zadaniowy ds. ograniczenia niskiej emisji na terenie Rybnika. Jego zadaniem jest m.in. realizacja inicjatyw edukacyjnych i ekologicznych oraz wprowadzanie rozwiązań ułatwiających mieszkańcom zmianę starych pieców czy kotłów na instalacje bardziej przyjazne środowisku.

Od kilku lat w sezonie grzewczym notuje się w Rybniku znaczne zanieczyszczenie powietrza (o różnym natężeniu), co skutkuje m.in. unoszeniem się nad miastem smogu. Według automatycznych pomiarów Śląskiego Monitoringu Powietrza dopuszczalne stężenia tzw. pyłu zawieszonego, będącego głównym składnikiem smogu, niekiedy przekraczały normę nawet ponadtrzykrotnie.

Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest najbardziej niebezpieczne dla dzieci, ludzi w podeszłym wieku, kobiet w ciąży oraz osób z chorobami dróg oddechowych.

"Katastrofalna jakość powietrza w Rybniku wynika przede wszystkim ze sposobu ogrzewania domów. Wskazuje na to silny wzrost stężeń w miesiącach grzewczych, czyli od października do marca. Główną przyczyną zanieczyszczeń jest spalanie niskiej jakości węgla (muł, flot) i śmieci w niewydajnych kotłach i piecach domowych. Do powietrza wydostaje się wtedy szkodliwy dla zdrowia pył zawieszony (PM10, PM2,5) oraz rakotwórczy benzo(a)piren" - poinformowano na stronie internetowej kampanii http://www.wyjsciesmoga.pl/.

d1gguto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gguto