Ryczałt inspektora pracy powinien być traktowany jak wynagrodzenie

Dodatkowy ryczałt, przyznany przez pracodawcę społecznemu inspektorowi
pracy, powinien być traktowany jak normalne wynagrodzenie.

Ryczałt inspektora pracy powinien być traktowany jak wynagrodzenie

11.05.2010 | aktual.: 11.05.2010 13:22

Dodatkowy ryczałt, przyznany przez pracodawcę społecznemu inspektorowi pracy, powinien być traktowany jak normalne wynagrodzenie. W razie potrzeby pracownik może spierać się o nie przed sądem powszechnym - stwierdził w podjętej we wtorek uchwale Sąd Najwyższy.

SN rozstrzygał zagadnienie prawne przedstawione mu przez Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim. Chodziło o sprawę Adama R., który poza pracą w gorzowskiej spółce, pełnił w niej funkcję społecznego inspektora pracy.

Na wniosek zakładowej organizacji związkowej, pracodawca przyznał inspektorowi dodatkowe wynagrodzenie ryczałtowe - 460 zł miesięcznie brutto. Jednak po pewnym czasie pracodawca wycofał się ze swojej decyzji i odebrał inspektorowi ryczałt.

Adam R. wystąpił przeciwko pracodawcy do sądu, żądając przywrócenia dodatkowego wynagrodzenia. Jego zdaniem, pozbawienie go ryczałtu byłoby możliwe tylko wtedy, gdyby otrzymał od pracodawcy wypowiedzenie zmieniające, a tak się nie stało.

Zdaniem pracodawcy inspektor w ogóle nie miał prawa złożyć skargi do sądu, gdyż decyzja o przyznaniu mu wynagrodzenia ryczałtowego wynikała z dobrej woli pracodawcy i mógł się on z niej wycofać. Według władz spółki, jedynym sposobem rozwiązania problemu Adama R. mogło być wejście przez związki zawodowe w spór zbiorowy z pracodawcą.

Sąd Okręgowy miał wątpliwości, czy spór o wynagrodzenie ryczałtowe społecznego inspektora ma charakter sprawy z zakresu prawa pracy. Podkreślał, że ryczałt miał charakter stałego wynagrodzenia, ale czynności, za które go wypłacano były wykonywane poza normalnymi godzinami pracy inspektora. Gdyby zaś nawet inspektor wykonywał je w trakcie normalnej pracy, to i tak nie traciłby za ten czas swojego zasadniczego wynagrodzenia.

SN podjął uchwałę, w której stwierdził, że spór, w którym społeczny inspektor pracy dochodzi od pracodawcy ryczałtowego wynagrodzenia za wykonywane przez niego czynności, jest sprawą z zakresu prawa pracy. Sędzia Jerzy Kuźniar zaznaczył, że ryczałt inspektora nie jest wynagrodzeniem za pracę, gdyż nie jest zapłatą za wykonywanie przez pracownika jego normalnych obowiązków. Pracodawca może go ustalić w dowolnej wysokości, za dowolną liczbę godzin.

"Jednak już po przyznaniu, ryczałt powinien być traktowany tak samo jak wynagrodzenie, o które pracownik może się spierać w sądzie powszechnym" - uzasadnił uchwałę sędzia Kuźniar.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)