Trwa ładowanie...
d46bu19

Rynek apteczny w czerwcu '11 spadł o 0,7 proc. rdr do 1,83 mld zł - IMS Health

07.07. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek spadła w czerwcu 2011 r. o 0,7 proc. rdr do 1,83 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych...

Share
d46bu19

07.07. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek spadła w czerwcu 2011 r. o 0,7 proc. rdr do 1,83 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych netto). Większy spadek zanotowano w ujęciu miesięcznym, wyniósł on 1,1 proc. - poinformowała w komunikacie prasowym IMS Health, firma badająca rynek farmaceutyczny.

"Po raz pierwszy w tym roku zanotowaliśmy spadek wartości sprzedaży z hurtowni do aptek w ujęciu rok do roku. I chociaż wyniósł on zaledwie 0,7 proc., to jest odzwierciedleniem spowolnienia na rynku farmaceutycznym, które widoczne jest od kilku miesięcy" - powiedział, cytowany w komunikacie, Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

"Od początku roku dynamika wartości rynku maleje z miesiąca na miesiąc. Drugi kwartał tego roku zamknął się tylko 1-proc. wzrostem, podczas gdy w pierwszym kwartale mieliśmy jeszcze do czynienia z ponad 10-proc. wzrostem wartości rynku" - dodał.

W komunikacie podano, że po sześciu miesiącach 2011 r. hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za ponad 11,8 mld zł, o blisko 6 proc. (ponad 650 mln PLN) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

d46bu19

"W okresie wakacyjnym nie spodziewamy się dużych zmian w dynamice rynku, ale od września na wartość rynku duży wpływ będą miały działania producentów, hurtowni i aptek związane z przygotowaniami do wprowadzenia od stycznia 2012 roku nowej ustawy refundacyjnej" - poinformował Gawroński.

W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld zł, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4 proc. W Polsce działa ponad 13.600 aptek i punktów aptecznych.

IMS Health jest firmą specjalizującą się w dostarczaniu informacji i rozwiązań zarządczych dla przemysłu farmaceutycznego, a także firm i organizacji działających w szeroko rozumianym sektorze ochrony zdrowia.(PAP)

jow/ jtt/

d46bu19
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46bu19
d46bu19