Trwa ładowanie...
d1pr3xa

Rynek apteczny w kwietniu '11 wzrósł o 2 proc. rdr do 1,85 mld zł - IMS Health

09.05. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wzrosła w kwietniu 2011 roku w ujęciu rocznym o 2,0 proc. do 1,85 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen...

d1pr3xa
d1pr3xa

09.05. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wzrosła w kwietniu 2011 roku w ujęciu rocznym o 2,0 proc. do 1,85 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych netto), a w ujęciu miesięcznym spadła o ponad 15 proc. - poinformowała w komunikacie prasowym IMS Health, firma badająca rynek farmaceutyczny.

Spadek wartości rynku w kwietniu w porównaniu do marca jest charakterystyczny dla tego okresu i ma związek z kończącym się sezonem grypowym.

"W kwietniu sprzedaż hurtowni do aptek była o ponad 36 mln zł wyższa niż rok wcześniej, a wzrost wartości rynku sięgnął 2 procent. Dynamika wartości rynku jest więc słabsza, na co miał wpływ między innymi układ dni świątecznych w kwietniu. Nie bez znaczenia był również sześćdziesięcioprocentowy spadek zachorowań na grypę w kwietniu w porównaniu do marca" - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Po czterech miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za ponad 8,16 mld zł, o ponad 8 proc. (626 mln zł) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

d1pr3xa

"Optymizm jaki przyniosły dobre wyniki sprzedaży hurtowni do aptek w pierwszych trzech miesiącach roku, został nieco ostudzony wynikami kwietnia, mimo to po czterech miesiącach mamy nadal ponad ośmioprocentowy wzrost. Jednak na wynik całego roku ogromny wpływ będą miały skutki wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej" - powiedział Gawroński.

W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld zł, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4 proc. W Polsce działa ponad 13.500 aptek i punktów aptecznych.

IMS Health jest firmą specjalizującą się w dostarczaniu informacji i rozwiązań zarządczych dla przemysłu farmaceutycznego, a także firm i organizacji działających w szeroko rozumianym sektorze ochrony zdrowia. (PAP)

bas/ asa/

d1pr3xa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pr3xa