Trwa ładowanie...
d2iz29c

Rynek apteczny w lipcu '11 spadł o 1,5 proc. rdr do 1,66 mld zł - IMS Health

05.08. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek spadła w lipcu 2011 roku o 1,5 proc. rdr do 1,66 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych...

Share
d2iz29c

05.08. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek spadła w lipcu 2011 roku o 1,5 proc. rdr do 1,66 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych netto). W ujęciu miesięcznym spadek wyniósł 10 proc. - poinformowała w komunikacie prasowym IMS Health, firma badająca rynek farmaceutyczny.

"Lipiec jest drugim miesiącem z rzędu, w którym zanotowaliśmy spadek wartości sprzedaży z hurtowni do aptek w ujęciu rok do roku. Tym razem wyniósł on około 1,5 procenta, i jest to najgorsza dynamika od siedmiu miesięcy" - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

"Od początku roku dynamika wartości rynku maleje z miesiąca na miesiąc. W styczniu wynosiła jeszcze 13 procent, w kwietniu 2 procent, a od dwóch miesięcy notujemy spadki wartości rynku w ujęciu rok do roku" - dodał.

W komunikacie podano, że po siedmiu miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za ponad 13,5 mld zł, o blisko 5 proc. (ponad 630 mln zł) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

d2iz29c

"W okresie wakacyjnym nie spodziewamy się dużych zmian w dynamice rynku, ale od września na wartość rynku duży wpływ będą miały działania producentów, hurtowni i aptek związane z przygotowaniami do wprowadzenia od stycznia 2012 roku nowej ustawy refundacyjnej" - powiedział Gawroński.

W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld zł, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4 proc. W Polsce działa ponad 13.900 aptek i punktów aptecznych.

IMS Health jest firmą specjalizującą się w dostarczaniu informacji i rozwiązań zarządczych dla przemysłu farmaceutycznego, a także firm i organizacji działających w szeroko rozumianym sektorze ochrony zdrowia.(PAP)

bas/ jtt/

d2iz29c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iz29c
d2iz29c