Trwa ładowanie...
dlhatpc

Rynek apteczny w listopadzie '11 wzrósł o 3,5 proc. rdr do 1,98 mld zł - IMS Health

08.12. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wzrosła w listopadzie 2011 roku o 3,5 proc. rdr do 1,98 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych...

Share
dlhatpc

08.12. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wzrosła w listopadzie 2011 roku o 3,5 proc. rdr do 1,98 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych netto). W ujęciu miesięcznym nastąpił spadek o 1,0 proc. - poinformowała w komunikacie prasowym IMS Health, firma badająca rynek farmaceutyczny.

"Na miesiąc przed wejściem w życie przepisów nowej ustawy refundacyjnej sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek wzrosła o 3,5 proc. - to o prawie 70 mln zł więcej niż rok temu. I choć w czwartym kwartale wartość rynku aptecznego rośnie szybciej niż w trzecim, to nie możemy mówić o dużych wzrostach. Tym bardziej, że liczba zachorowań na grypę w tym okresie wzrosła o prawie 10 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rok do roku nawet o ponad 40 proc." - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

"Daje się więc zauważyć wyczekiwanie rynku na ogłoszenie ostatecznej listy leków refundowanych z nowymi cenami oraz jasnej wykładni dla wprowadzanych od stycznia przepisów. To od ich ostatecznego kształtu zależeć będzie, jaką dynamikę rynku zanotujemy w grudniu oraz czy w całym roku wzrost wartości rynku będzie większy, czy mniejszy od 4 proc." - dodał.

Po jedenastu miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za prawie 21,4 mld zł, czyli o 4 proc. (820 mln zł) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

dlhatpc

"Jeszcze w grudniu apteki będą musiały dokonać zmian w oprogramowaniu komputerowym, dostosować się do wymogu zakazu reklamy i przygotować do przeceny zapasów leków. Na wprowadzenie tych zmian zostało już naprawdę niewiele czasu" - powiedział też ekspert IMS Health.

W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld zł, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4 proc. W Polsce działa około 13.860 aptek i punktów aptecznych.

IMS Health jest firmą specjalizującą się w dostarczaniu informacji i rozwiązań zarządczych dla przemysłu farmaceutycznego, a także firm i organizacji działających w szeroko rozumianym sektorze ochrony zdrowia.(PAP)

bas/ osz/

dlhatpc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlhatpc
dlhatpc