Trwa ładowanie...
d2o7mz0

Rynek apteczny w marcu '11 wzrósł o ponad 6 proc. rdr do 2,19 mld zł - IMS Health

08.04. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wzrosła w marcu 2011 roku w ujęciu rocznym o ponad 6 proc. do 2,19 mld zł (mierzona w zł na poziomie...

Share
d2o7mz0

08.04. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wzrosła w marcu 2011 roku w ujęciu rocznym o ponad 6 proc. do 2,19 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych netto), a w ujęciu miesięcznym wzrosła o około 12 proc. - poinformował w komunikacie prasowym IMS Health, firma badająca rynek farmaceutyczny.

IMS Health poinformował, że wzrost wartości rynku w marcu w porównaniu do lutego jest charakterystyczny dla tego okresu i ma związek z mniejszą liczbą dni roboczych w lutym. Tegoroczna zmiana nie odbiega od notowanych w poprzednich latach.

"W marcu sprzedaż hurtowni do aptek była o ponad 130 milionów zł wyższa niż rok wcześniej, a dynamika wartości rynku przekroczyła 6 procent. To dobry wynik, tym bardziej, że w marcu liczba zachorowań na grypę była mniejsza niż w lutym" - powiedział Marcin Gawroński, ekspert IMS Health, cytowany w komunikacie.

W całym pierwszym kwartale 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za ponad 6,3 miliarda zł, o około 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

d2o7mz0

"Dziesięcioprocentowa dynamika i sprzedaż o prawie 600 mln zł wyższa niż rok wcześniej pozwalają uznać pierwszy kwartał za bardzo udany i są dobrą prognozą na resztę roku. Należy jednak pamiętać, że na wynik całego roku ogromny wpływ będą miały skutki wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej" - powiedział Gawroński.

W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld zł, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4 proc. W Polsce działa ponad 13.600 aptek i punktów aptecznych.

IMS Health jest firmą specjalizującą się w dostarczaniu informacji i rozwiązań zarządczych dla przemysłu farmaceutycznego, a także firm i organizacji działających w szeroko rozumianym sektorze ochrony zdrowia.(PAP)

pr/ asa/

d2o7mz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o7mz0
d2o7mz0