Trwa ładowanie...
d3t62kz

Rynek apteczny w październiku '11 wzrósł o 2,6 proc. rdr do 1,99 mld zł - IMS Health

08.11. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wzrosła w październiku 2011 roku o 2,6 proc. rdr do 1,99 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen...

Share
d3t62kz

08.11. Warszawa (PAP) - Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wzrosła w październiku 2011 roku o 2,6 proc. rdr do 1,99 mld zł (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych netto). W ujęciu miesięcznym nastąpił spadek, który wyniósł ponad 5,0 proc. - poinformowała w komunikacie prasowym IMS Health, firma badająca rynek farmaceutyczny.

"Po ujemnej dynamice wartości rynku, jaką zanotowaliśmy w ujęciu rok do roku we wrześniu, rynek apteczny zanotował w październiku wzrost o 2,6 procent. Sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych do aptek była o ponad 50 milionów wyższa niż rok wcześniej i biorąc pod uwagę dynamikę rynku w ubiegłych latach taki wzrost możemy uznać za niewielki" - powiedział cytowany w komunikacie Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

"Daje się zauważyć wyczekiwanie rynku związane z wejściem w życie nowej ustawy refundacyjnej. Podczas gdy liczba zachorowań na grypę wzrosła w Polsce o 27 procent w ujęciu miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rok do roku nawet o ponad 100 procent, obserwujemy redukcję wartości stanów magazynowych hurtowni i aptek o kilkadziesiąt procent, co być może przekłada się na mniejszą dostępność leków dla pacjentów i w efekcie mniejszą dynamikę rynku" - dodał.

W komunikacie podano, że po dziesięciu miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za prawie 19,4 mld zł, czyli o 4 proc. (740 mln zł) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

d3t62kz

"Decydujący dla wyniku całego roku ostatni kwartał rozpoczął się nie najwyższą dynamiką, ale w miarę pojawiania się kolejnych szczegółów nowej ustawy refundacyjnej możemy spodziewać się bardziej zdecydowanej reakcji rynku" - powiedział Gawroński.

W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld zł, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4 proc. W Polsce działa około 13.860 aptek i punktów aptecznych.

IMS Health jest firmą specjalizującą się w dostarczaniu informacji i rozwiązań zarządczych dla przemysłu farmaceutycznego, a także firm i organizacji działających w szeroko rozumianym sektorze ochrony zdrowia.(PAP)

bas/ osz/

d3t62kz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t62kz
d3t62kz